Přemyslovská epopej III.

Přemyslovská epopej III.

Podtitul: Král rytíř Přemysl II. Otakar

Originální název: Přemyslovská epopej III.
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Moba - 2013
ISBN: 978-80-243-5247-3

Moba (2013) 978-80-243-5247-3 632

Třetí část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době, kdy král Václav I. realizuje svůj politický sen - prostřednictvím sňatku svého prvorozeného syna Vladislava ovládnout rakouské země. Jenže Vladislav umírá a následníkem trůnu se stane mladší bratr Přemysl. Aby Přemyslovci udrželi rakouské země, musí se oženit s Markétou Babenberskou. Stává se nekorunovaným vládcem zemí na sever od Alp. Je však více rytířem než diplomatem a podcení volbu nového římského krále, jímž se stane zdánlivě neškodný Rudolf Habsburský. V bitvě na Moravském poli s ním Přemysl II. Otakar prohraje a padne. (Založil/a: Koninka)

Vlastimil Vondruška Vlastimil Vondruška
*09.05.1955

achilles
  24. 10. 2014, 19:54
Souhlasím s názorem vokur02. Přemysl II. měl po svém otci království srovnané a tak řešil problémy za hranicemi. Ty problémy nám Čechům však nepřipadají tak zajímavé. Navíc k tomu ta uherská d....Kunhuta a rázem je jeho vláda znehodnocena. Ale kniha jinak velice dobře zpracovaná do všech detailů a opět skvělé předmluvy preláta.
Čtec
  15. 5. 2014, 17:41
Začínám postupně oceňovat úvodní poznámky kronikáře (čili autora samého) k jednotlivým oddílům knihy. Zvláště mne zaujala předmluva ke "Knize šesté" - o vlivu žen na jednání svých mužů. Zajímavý je také odlišný, daleko kritičtější, pohled - v porovnání se staršími romanopisci - zvláště na Kunhutu, ale i na Přemysla II. samotného.
Potulný mnich
  22. 9. 2013, 20:43
Historie Českého království opět ožívá a my se můžeme vydat na vladařské dobrodružství s Přemyslem II. Otakarem a sledovat jeho životní osud a další osudy lidí, kteří se zapsali do dějin naší nádherné historie. Kniha byla poutavá i poučná.
Alaglesia
  18. 8. 2014, 17:59
Tak tenhle díl zatím považuji za nejslabší. Osobnost Přemysla, mě zaujala až ke konci tohoto dílu. Jinak mě vyprávění nebavilo, asi hlavně proto, že byly líčeny světové dějiny a neustále upevňování moci Přemyslovských zemí.... Doufám, že čtyřka bude lepší. Jinak celkově tetralogii Přemyslovskou epopej považuji za zdařilou.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 20:41
Přemysl II. Otakar a jeho život. Na tento díl jsem se obzvláště těšil, neboť jsem se s tímto panovníkem setkal v sérii detektivek Hříšní lidé království českého. V. Vondruška opět dokázal schopnost udělat z mnoha suchopárných dat nesmírně poutavou a čtivou záležitost. Velice se těším na poslední díl.
dov
  13. 3. 2016, 13:50
Dobře se to čte a moc se mi líbí, jak se rozvíjí postava vypravěče jako glosátora a vykladače dějin. Pohled na vládu Přemysal Otakara ve světle jeho manželek byl pro mne nový.
vokur02
  3. 2. 2014, 13:16
Dobrá kniha s dobrým příběhem, upřímně však musím říct, že mě nechytla tolik jako první dva díly epopeje. To se týká především druhé poloviny románu. Možná to bude tím, že situace v českých zemích je zde klidnější a řeší se více záležitosti za hranicemi Českého království. Ale to samozřejmě není chyba knihy a od přečtení závěrečného dílu mě to neodradí :)