Kdo se směje naposled

Kdo se směje naposled Originální název: Kdo se směje naposled

Šulc-Švarc - 2008
ISBN: 978-80-7244-229-4

Šulc-Švarc (2008) 978-80-7244-229-4 91

Kdo se směje naposled, ten má buď dlouhé vedení, nebo se směje nejlépe. Nová kniha básní Jiřího Žáčka s barevnými ilustracemi Adolfa Borna na všech stránkách prověří čtenářův smysl pro humor. (Založil/a: skjaninka)

Jiří Žáček Jiří Žáček
*06.11.1945

Alka
  9. 11. 2011, 19:36
Jedná se o výběr ze starších i nových veršovaných humoresek, epigramů a grotesek. Sbírka je tematicky rozčleněna do devíti oddílů (Jistý kdosi odněkud, Český kabaret, Rýmy pro kočku, Sonety a balady, Dumky, Jarmareční písně českotuzemské, Epitafy, Dobrý člověk a In vino veritas). V tématech se obrací k aktuálním problémům naší země, politickým, ekonomickým, zabývá se i povahou českého člověka. Některé básně se přibližují aforismům či jsou samy aforismem. Humorně laděná sbírka neobsahuje žádné složité metafory či obrazná pojmenování. Jedná se spíše o lehkou poezii, sloužící k pousmání a odpočinku, nad kterou není třeba se příliš zamýšlet. Přesto nám vtipně podá obraz české společnosti, jak si ji možná mnozí neuvědomují, a to jistě za zamyšlení stojí. Sbírka je doplněna ilustracemi Adolfa Borna. Tyto barevné vtipné ilustrace se vztahují vždy k poslední básni každého oddílu a knihu vhodně doplňují.