Tajuplné dětství

Tajuplné dětství

Triton - 2013
ISBN: 978-80-7387-382-0

Triton (2013) 978-80-7387-382-0 184

aria Montessoriová (1870–1952) byla významná italská lékařka, antropoložka a pedagožka. Jako první žena v Itálii byla promována doktorkou medicíny, poté začala pracovat jako asistentka na Univerzitní psychiatrické klinice v Římě, kde se zaměřila na výchovu mentálně postižených dětí. V roce 1907 otevřela první Dům dětí (Casa dei Bambini) určený pro chudé děti předškolního věku. Při své práci si všímala, jak děti vstřebávají zcela přirozeně a nenuceně znalosti ze svého bezprostředního okolí. Na základě toho vypracovala zcela novou vzdělávací metodu, která pomocí speciálních učebních pomůcek a vytvořením vhodného prostředí podporuje přirozený zájem dítěte, pomáhá mu osvojit si správné pracovní návyky i vytvářet vlastní úsudek. Rodiče upozorňuje na závažnost jejich poslání a připomíná jim, že láskyplným a nerepresivním přístupem k dítěti mohou kladně ovlivnit život celé společnosti i budoucnosti lidstva. Její vzdělávací metody i dnes korespondují s nejnovějšími poznatky psychologie a pedagogiky.Kniha Tajuplné dětství není ani zdaleka jen pouhým souhrnem metodických rad. Jde o hluboce osobní, filozofické dílo, průvodce dětstvím – obdobím, jež zásadním způsobem formuje každého z nás. (Založil/a: Jamesová)

Maria Montessori Maria Montessori
*1870 - †1952