Žhář

Žhář Originální název: Žhář

Československý spisovatel - 1968

Československý spisovatel (1968) 134
Melantrich (1948)

Kniha popisuje osudy městečka Zbečnov, městečka, ve kterém se objevil žhář.... (Založil/a: Tereeeza)

nevermore
  16. 11. 2013, 1:18
Docela propracovaný psychologický román. Občas se člověk i uchechtne nějakým reáliím. Zapadlé městečko, plné šedi, nudy a předválečných předsudků je načechráno rudým kohoutem. Nad ním letí největší oblak Odcizení.
ForFreedom
  13. 3. 2012, 16:59
Metaforické a kontemplativní zamyšlení nad lidskou samotou, citlivé a plné deziluzí (pramenících snad i z té rodící se nové vlny antisemitismu, s kterým konečně Hostovskému nikdy nedali pokoj). Psychologii postav jenom dokresluje vizuálně zšedlý Zbečnov předválečných let, respektivě deprimované postavy zase odpovídají předválečné době úzkostí a tedy sílící potřebě člověka nejen abstraktního obětí... Opomíjený klenot české psychologické prózy.
inhalium
  21. 6. 2011, 22:58
Dora je oheň; majstrštyk meziválečné psychologické prózy, který líčí problémy mladého hocha. Egon Hostovský bravurně uchopil atmosféru líného prázdninového městečka v kontrastu s napjatou rodinnou situací či problémy se žhářem.
Broza
  8. 5. 2014, 19:00
Je to krátké, dynamické no prostě to odesejpá. Příběh je velmi poutavý a rozuzlení mě opravdu překvapilo. Velmi povedená.
lucascus
  4. 1. 2014, 1:17
Příběh s tak podivnou atmosférou jsem ještě nečetl. Psychologicky si autor s postavami dosti pohrál. Hostovský byl génius...