Krakonošova zahrada, Zářivé hlubiny, Juvenilie

Krakonošova zahrada, Zářivé hlubiny, Juvenilie

Československý spisovatel - 1957

Československý spisovatel (1957) 274

Zářivé hlubiny-Soubor povídek z roku 1916 napsali společně bratři Čapkové. Jednotlivé povídky vycházely už před válkou v časopisech. Patří k rané tvorbě obou autorů. Společné téma povídek je láska, často nešťastná nebo přinejmenším komplikovaná. V dalších se ale projevuje i budoucí velký zájem Karla Čapla o moderní techniku a vynálezy.
Krakonošova zahrada je druhým společným dílem bratří Čapků. Jedná se o sbírku drobných próz – povídek, aforismů, filozofických a teoretických úvah, které vycházely před 1. světovou válkou v různých českých novinách. Souhrnně je vydali v roce 1918. Krakonošova zahrada – to je kraj v Podkrkonoší, kde bratři strávili dětství a dospívání.
Juvenilie-Sbírka povídek. Pojednávají o všem možném. Většinou o lásce, ženách, mládí, ale také o povahách národů. Zajímavá je povídka, v níž Čapek obrazně nařkne Rakušany, že v letech 1918 až 1948 povedou válku se světem. (Založil/a: togaf)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

Josef Čapek Josef Čapek
*23.03.1887 - †??.04.1945

Ashayam
  22. 1. 2014, 23:25
Do prvotin bratří Čapků jsem se nevrhala s přílišným nadšením, ale překvapily mě svým nadhledem, vtipem i lehce ironizovanou společenskou reflexí.