Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ve stínu králů

87%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ve stínu králů
Autor:
Originální název: Memnon

Nejnovější vydání:
Domino - 2007
ISBN: 978-80-7303-370-5
Počet stránek: 492
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 7x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Domino (2007) 978-80-7303-370-5 492

Historie často zachází se svými hrdiny macešsky. Zatímco jedny věnčí nehynoucí slávou, jiné nelítostně vydává napospas zapomnění. Nový román Scotta Odena vzdává hold muži, o němž učebnice dějepisu mlčí, přestože patřil k nejschopnějším vojevůdcům své doby. Memnón Rhodský, současník Aristotela a Démosthena, vynikal podle antických kronikářů výjimečnou odvahou a nedostižnými strategickými schopnostmi. Vzešel z prostých poměrů, avšak rychle získal pověst spolehlivého vojáka, později také předvídavého generála a velkorysého státníka. V bouřlivých dobách zrození helénismu se před jeho rozkazy skláněla polovina tehdy známého světa. Řečtí krajané ho považovali za zrádce, nepřátelé za pouhého žoldáka, avšak v očích perského krále Dáreia III. se stal jediným člověkem, jenž dokáže ubránit říši před rozpínavostí barbarských Makedonců. Memnónův životní příběh se před námi odvíjí prostřednictvím zpovědi tajemné Peršanky, která se na smrtelném loži rozhodla podělit o blednoucí vzpomínky. S odzbrojující upřímností popisuje válečníkův osud, všechna jeho vítězství, prohry, lásky a trápení, i jeho nezlomnou povahu, která jej přiměla čelit ctižádostivému vojevůdci Alexandrovi, později zvanému Veliký. (Založil/a: Zdenulka)

(více)  
Scott Oden Scott Oden
*24.06.1967

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Richie
60% 60% 60% 60% 60%
  2. 5. 2015, 17:01
Román o Memnónovi Rhodském je z velké části fikce. O tomto řeckém žoldnéřovi ve službách perských králů a důstojném protivníkovi Alexandra Velikého není mnoho písemných pramenů, takže autor byl nucen většinu životního příběhu tohoto válečníka a vojevůdce vymýšlet. Ne vše se mu podle mého mínění zdařilo. Autor si dobu sice nastudoval, ale přesto se dopustil mnohých omylů (např. častá chyba - existence třmenů ve starověku). Také jiné použité termíny jsou omylem či anachronismem (a nevím, zda autorovým nebo překladatele) - šavle, daně apod. Popisy námořní bitvy také podle mě neodpovídají starověké realitě, ale spíše nějakému středověkému pirátskému střetnutí.
Obléhání Halikarnassu trvalo několik měsíců - v knize se odehrálo v několika málo dnech. Mimochodem, právě postavené zdejší Mausoleum bylo už ve starověku považováno za vrchol estetiky a 7. div světa - nevím, proč autor nechal Memnóna hovořit o tomto díle jako o vrcholu nevkusu. Během tohoto obléhání nechal autor Memnóna zúčastňovat se všech denních i nočních výpadů - žádný vrchní generál východních armád perské říše by ale podobné bláznovství velmi pravděpodobně nedělal.
Autor se navíc dopouštěl chyb i v ději - např. při dobývání odryské pevnosti píše, že si útočníci vzali jen oštěpy a praky. Ale v dalším odstavci píše, že zasypali obránce lukostřeleckou salvou.
Ani mnohé dialogy mě nepřesvědčily - chyběla jim lehkost zkušených spisovatelů, působily často toporně, násilně.
Vlastní popisy bojů byly spíše na efekt - samá krev, praskající kosti, moč, výkaly - tohle se v podstatě stále opakovalo v každém boji až to po čase začalo nudit.
Přestože se jednalo o velmi zajímavé období i dobrý námět (osobnost hlavní postavy), řadím knihu pouze k průměru. Autor si mou úctu zatím nezískal. 55 %

janeicka
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 5. 2014, 8:12
Přiznám se, že mi jméno Memnón z Rhodu nic moc neříkalo, ale tím spíše se určitě jednalo o zajímavou historickou osobnost. Autor sám na konci knihy zmiňuje, že se nám nedochovalo moc pramenů o Memnónově životě, proto si většinu "vymyslel", ale ani tak mi to nevadilo. Oproti jiným historickým románům se zde vyskytuje velké množství dlouhých dialogů, ze kterých se dozvíme o niterních pohnutkách hlavních hrdinů, což se mi líbilo. Nejlepší část přišla až s polovinou či se závěrem knihy, kdy byl Memnón přítomen na dvoře makedonského krále Filipa, autor dobře zakomponoval do svého příběhu okamžiky z dětství budoucího Alexandra Velikého, jeho inteligentní rozmluvu s vyslanci v mladém věku a nesmrtelný příběh o získání koně Bukefala :-) Konec knihy nám už přináší vylíčení bitvy u Gráníku a dlouhé obléhání Halikarnássu, kde se Memnón střetl právě s Alexandrem.

Ač se kniha zakládá spíše na autorově fantazii (což sám přiznává), jedná se o krásný historický román, na který budu ještě dlouhou dobu vzpomínat - možná kdyby Memnón nezemřel tak náhle a uskutečnil by všechny své plány, možná bychom se nyní neučili o Alexandrovi Velikém, ale o Memnónovi Velikém :-)