Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jarní mrtví

81%
4 40
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jarní mrtví Originální název: Vårlik
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Nejnovější vydání:
Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-704-1
Počet stránek: 445
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 58x v přečtených
v knihovně 25x v knihovně
k přečtení 52x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 6x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2013) 978-80-7294-704-1 445

Květnové slunečné ráno. Obyvatelé Linköpingu si vychutnávají první jarní paprsky na terasách restaurací. Vlaštovky krouží na obloze a barevné tulipány dokreslují poklidnou atmosféru. Matka s dvěma holčičkami jde do bankomatu. Vtom vše pohltí prázdnota, tlaková vlna smete idylu a nechává za sebou jen změť, křik a bolest. Bomba rozmetala nejen banku, ale všechny jistoty.
Výsledkem jsou dvě mrtvé holčičky a těžce zraněná matka. Kdo je viník? Teroristé? Nebo jde o vyřizování účtů mezi gangy? Byla terčem rodina dívek?
Jarní epizoda Kallentoftovy řady nás znovu svádí dohromady s inspektorkou Malin Forsovou, svobodnou matkou, která si zrovna nelibuje v krajkách a která má co dělat, aby se svou utajovanou intuicí a schopností slyšet mrtvé (tentokrát holčičky zabité při atentátu) obstála ve světě dedukce a hmatatelných důkazů. Pro Forsovou je případ osobnější než jindy. V době výbuchu stojí před rakví své matky v kapli Vzkříšení a snaží se něco cítit. Bojuje s tím, aby znovu nehledala útěchu v alkoholu. Její dcera chce odejít na elitní školu daleko od ní, a když se vrací z Tenerife Malinin otec, vyplouvá na povrch tajemství, které před ní rodiče dlouhá léta skrývali. (Založil/a: Moreanne)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Martin Klíma
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 6. 2016, 19:35
Dobro X Zlo a věčný to boj

Zatímco třetí díl série s hlavní postavou inspektorky Malin Forsové jsem označil za nejhorší (z 6 mnou přečtených dílů), tak u Jarních mrtvých činím naprostý opak. Prohlašuji tedy, že se jedná o nejlepší kus z této série.

Nejprve opět přejděme ke klasikám. Rozsahově nic nového (445 stran). Postavy opět skvělé sepsané. Nevím jestli jsem to tak měl jen já, ale právě v tomto díle jsem začal cítit k Malin ještě větší sympatie, či jsem se čím dál tím víc do ní dokázal vžít. Malin tedy opět řeší své osobní problémy a nutno dodat, že autor je zde podal minimálně zajímavě a čtenáři nijak nevadí ba naopak a alespoň vidí, že inspektorka je nakonec stejně prachobyčejný člověk jak my, byť pracuje u policie a ve své práci je skvělá. Samozřejmě nechybí ani promluvy mrtvých. V Jarních mrtvých se dle mého názoru obzvláště povedly. Celkově si myslím, že Kallentoft výborně sepsal všechny postavy v knize. Najdeme zde i hojnou dávku napětí a to je pak velice kvalitně dávkováno a je na místech kde by se nacházet mělo. Samotné vyšetřování je také velice zajímavé a hlavně nenudí. Celkově příběh nijak nenudí a nenašel jsem v něm žádná hluchá místa. Kolikrát vlastně příběh i překvapil. Jmenovitě třeba střežené tajemství rodičů Malin či výskyt ještěrů Varanů Komodských, kteří perfektně zafungovali jako další symbol zla, nenasytnosti a obludnosti. Použití ještěrů pak považuji za velice originální a celé jejich pojetí, kdy se ve velkém chovají v jednom domu ve Švédsku a pak si dokonce pochodují po zahradě tohoto domu, tak tohle mě minimálně zaujalo. K závěru recenze bych se pak rád vrátil k nadpisu. Dá se říct, že každá kriminálka je vlastně takový boj dobra a zla. Nejprve se objeví zlo a pak dobro, které to zlo alespoň uzavře či ho potrestá atd. V tomto díle je pak tato jasná záležitost ještě silnější, jelikož obětí zla se staly děti a ve výsledku něčí děti i když nyní v dospělém věku to samotné zlo spáchali. Lidé jsou prostě nastaveni, že když jsou v něčem oběti zrovna děti, tak nás to v uvozovkách víc zasáhne. Stejně tak jsem to měl já. Musím tedy říct, že zatímco jsem brzo v myšlenkách opustil mrtvé dospělého věku, tak otevřené oko mrtvé dívenky, mně v mysli zůstalo rozhodně po delší dobu a chvílemi mě strašilo i ve snu. Já však nebudu strašit špatným hodnocením tohoto díla. V úvodu jsem napsal, že se zatím pro mě jedná o nejlepší díl této kriminální série. Proto ji uděluju 95%.
Pett
80% 80% 80% 80% 80%
  20. 5. 2014, 21:15
... taktéž jsem se bála "Jara" z důvodu kritiky a značného rozčarování...ale byla jsem opět spokojena a už se nemůžu dočkat dalších osudů Malin...jde vždy o fajn setkání starých přátel...rozpracovávání jejich osudů, kdy vraždy se dostávají už téměř na druhou kolej...proto asi chápu to rozčarování...styl psaní je stále okouzlující!
chrispe
80% 80% 80% 80% 80%
  20. 5. 2014, 21:50
Teda... ten děsivej konec se mi zaryl pod kůži. Mělo to spád a já měla co dělat, abych napětím nepřeskakovala řádky. První polovina knihy nám odkrývá další osudy vyčerpané a trochu hysterické Malin a konečně se dozvídáme "její" tajemství, které ale už bylo naznačeno v některé z předchozích knih (akorát jsem čekala něco trochu jinýho... popravdě větší klišé), ve druhé se už plně věnují případu. Líbilo se mi jaro víc než podzim? Těžko říct!
DanielOsbourne
80% 80% 80% 80% 80%
  9. 4. 2014, 22:44
Jarní mrtví mě přes svojí poměrnou kritiku opět překvapili. Možná je to tím, že více než samotný případ mě zajímají další osudy Malin Forsové. Ta se v tomto díle stále vyrovnává s chutí po alkoholu a navíc přichází další rány ze strany rodiny a její dcery. Samotné vyšetřování bombového útoku je zapeklité a smrt malých holčiček děsivá. Jarní mrtví se vyrovnali Podzimní vraždě a já se už teď těším na Páté období, kdy se snad konečně dozvíme, jak to je s případem Marie Murvallové a pokud jsem správně pochopil, bude to mít lehkou spojitost i s tímto dílem.
marcelline
80% 80% 80% 80% 80%
  21. 1. 2016, 22:39
Musím říct, že mě se tento díl líbil a po Podzimní vraždě jsem si spravila chuť. Případ byl zajímavý, celou dobu je člověk v nejistotě, kdo za vším vězí a na závěr přijde zajímavé (ale dle mého i bohužel příliš rychlé) rozuzlení. Pro mě zatím druhý nejlepší díl po Zimní oběti. Tak se těším na pokračování....