Jarní mrtví

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-704-1

Host (2013) 978-80-7294-704-1 445

Květnové slunečné ráno. Obyvatelé Linköpingu si vychutnávají první jarní paprsky na terasách restaurací. Vlaštovky krouží na obloze a barevné tulipány dokreslují poklidnou atmosféru. Matka s dvěma holčičkami jde do bankomatu. Vtom vše pohltí prázdnota, tlaková vlna smete idylu a nechává za sebou jen změť, křik a bolest. Bomba rozmetala nejen banku, ale všechny jistoty.
Výsledkem jsou dvě mrtvé holčičky a těžce zraněná matka. Kdo je viník? Teroristé? Nebo jde o vyřizování účtů mezi gangy? Byla terčem rodina dívek?
Jarní epizoda Kallentoftovy řady nás znovu svádí dohromady s inspektorkou Malin Forsovou, svobodnou matkou, která si zrovna nelibuje v krajkách a která má co dělat, aby se svou utajovanou intuicí a schopností slyšet mrtvé (tentokrát holčičky zabité při atentátu) obstála ve světě dedukce a hmatatelných důkazů. Pro Forsovou je případ osobnější než jindy. V době výbuchu stojí před rakví své matky v kapli Vzkříšení a snaží se něco cítit. Bojuje s tím, aby znovu nehledala útěchu v alkoholu. Její dcera chce odejít na elitní školu daleko od ní, a když se vrací z Tenerife Malinin otec, vyplouvá na povrch tajemství, které před ní rodiče dlouhá léta skrývali. (Založil/a: Moreanne)

Pett
  20. 5. 2014, 21:15
... taktéž jsem se bála "Jara" z důvodu kritiky a značného rozčarování...ale byla jsem opět spokojena a už se nemůžu dočkat dalších osudů Malin...jde vždy o fajn setkání starých přátel...rozpracovávání jejich osudů, kdy vraždy se dostávají už téměř na druhou kolej...proto asi chápu to rozčarování...styl psaní je stále okouzlující!
Martin Klíma
  18. 6. 2016, 19:35
Dobro X Zlo a věčný to boj

Zatímco třetí díl série s hlavní postavou inspektorky Malin Forsové jsem označil za nejhorší (z 6 mnou přečtených dílů), tak u Jarních mrtvých činím naprostý opak. Prohlašuji tedy, že se jedná o nejlepší kus z této série.

Nejprve opět přejděme ke klasikám. Rozsahově nic nového (445 stran). Postavy opět skvělé sepsané. Nevím jestli jsem to tak měl jen já, ale právě v tomto díle jsem začal cítit k Malin ještě větší sympatie, či jsem se čím dál tím víc do ní dokázal vžít. Malin tedy opět řeší své osobní problémy a nutno dodat, že autor je zde podal minimálně zajímavě a čtenáři nijak nevadí ba naopak a alespoň vidí, že inspektorka je nakonec stejně prachobyčejný člověk jak my, byť pracuje u policie a ve své práci je skvělá. Samozřejmě nechybí ani promluvy mrtvých. V Jarních mrtvých se dle mého názoru obzvláště povedly. Celkově si myslím, že Kallentoft výborně sepsal všechny postavy v knize. Najdeme zde i hojnou dávku napětí a to je pak velice kvalitně dávkováno a je na místech kde by se nacházet mělo. Samotné vyšetřování je také velice zajímavé a hlavně nenudí. Celkově příběh nijak nenudí a nenašel jsem v něm žádná hluchá místa. Kolikrát vlastně příběh i překvapil. Jmenovitě třeba střežené tajemství rodičů Malin či výskyt ještěrů Varanů Komodských, kteří perfektně zafungovali jako další symbol zla, nenasytnosti a obludnosti. Použití ještěrů pak považuji za velice originální a celé jejich pojetí, kdy se ve velkém chovají v jednom domu ve Švédsku a pak si dokonce pochodují po zahradě tohoto domu, tak tohle mě minimálně zaujalo. K závěru recenze bych se pak rád vrátil k nadpisu. Dá se říct, že každá kriminálka je vlastně takový boj dobra a zla. Nejprve se objeví zlo a pak dobro, které to zlo alespoň uzavře či ho potrestá atd. V tomto díle je pak tato jasná záležitost ještě silnější, jelikož obětí zla se staly děti a ve výsledku něčí děti i když nyní v dospělém věku to samotné zlo spáchali. Lidé jsou prostě nastaveni, že když jsou v něčem oběti zrovna děti, tak nás to v uvozovkách víc zasáhne. Stejně tak jsem to měl já. Musím tedy říct, že zatímco jsem brzo v myšlenkách opustil mrtvé dospělého věku, tak otevřené oko mrtvé dívenky, mně v mysli zůstalo rozhodně po delší dobu a chvílemi mě strašilo i ve snu. Já však nebudu strašit špatným hodnocením tohoto díla. V úvodu jsem napsal, že se zatím pro mě jedná o nejlepší díl této kriminální série. Proto ji uděluju 95%.
chrispe
  20. 5. 2014, 21:50
Teda... ten děsivej konec se mi zaryl pod kůži. Mělo to spád a já měla co dělat, abych napětím nepřeskakovala řádky. První polovina knihy nám odkrývá další osudy vyčerpané a trochu hysterické Malin a konečně se dozvídáme "její" tajemství, které ale už bylo naznačeno v některé z předchozích knih (akorát jsem čekala něco trochu jinýho... popravdě větší klišé), ve druhé se už plně věnují případu. Líbilo se mi jaro víc než podzim? Těžko říct!
DanielOsbourne
  9. 4. 2014, 22:44
Jarní mrtví mě přes svojí poměrnou kritiku opět překvapili. Možná je to tím, že více než samotný případ mě zajímají další osudy Malin Forsové. Ta se v tomto díle stále vyrovnává s chutí po alkoholu a navíc přichází další rány ze strany rodiny a její dcery. Samotné vyšetřování bombového útoku je zapeklité a smrt malých holčiček děsivá. Jarní mrtví se vyrovnali Podzimní vraždě a já se už teď těším na Páté období, kdy se snad konečně dozvíme, jak to je s případem Marie Murvallové a pokud jsem správně pochopil, bude to mít lehkou spojitost i s tímto dílem.
marcelline
  21. 1. 2016, 22:39
Musím říct, že mě se tento díl líbil a po Podzimní vraždě jsem si spravila chuť. Případ byl zajímavý, celou dobu je člověk v nejistotě, kdo za vším vězí a na závěr přijde zajímavé (ale dle mého i bohužel příliš rychlé) rozuzlení. Pro mě zatím druhý nejlepší díl po Zimní oběti. Tak se těším na pokračování....