Jáchym Topol

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Portál - 2011
ISBN: 978-80-7367-957-6
Vyšlo jako e-kniha

Portál (2011) 978-80-7367-957-6 168 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Portál (2011) 978-80-7367-958-3 168 Vyšlo jako e-kniha. e-book (pdf)
Portál (2011) 978-80-7367-956-9 168 Vyšlo jako e-kniha. e-book (mobi)
Portál (2000) 80-7178-395-1 147 edice Rozhovory

Spisovatel Jáchym Topol je pro své osobité vidění věcí mnohými řazen k nejrespektovanějším a stylotvorným osobnostem současné české literatury.
Rozhovor, který s Jáchymem Topolem připravil Tomáš Weiss, se kromě Topolovy literární tvorby dotýká i jeho vzpomínek z dětství, postřehů z českého undergroundu, momentek ze studií, z psychiatrické léčebny, z příležitostných zaměstnání a také z jeho cest po světě. Topol je nejen nadšený a citlivý pozorovatel okolního světa, ale je především vypravěč příběhů. Jeho výprava do vlastní minulosti je stejná jako jeho autorské texty, tedy živočišná, barevná, plná otázek a překvapivých nálezů. Knihu jistě přivítají čtenáři se zájmem o literaturu, underground a především o osobnost autora.
(nakladatelská anotace) (Založil/a: zarran)

Tomáš Weiss Tomáš Weiss
*1966

prkali
  12. 5. 2016, 17:39
Jako spisovatele se Jáchyma Topola trochu bojím - už jen ty názvy některých jeho knih mě děsí. Zatím jsem se odvážila přečíst jen Chladnou zemí - a deprese se dostavila... Ale jako novináře ho miluju. Ty roky, kdy byl kulturním redaktorem v Lidovkách, už se ale bohužel asi nevrátí. Škoda, že jsem si nevystřihovala. Mám jen jeden fejetonek:

OMAMNÉ KVĚTY NOVÝCH SLOV (LN, 2. dubna 2010)

V den umučení Krista mají školní děti prázdniny a to je dobře.
Vyhneme se alespoň bezpečně jednomu z lehkých hříchů. Ty pozdní příchody! Občas totiž zaspíme. Každé ráno rveme potomky od snídaně, ženeme je do koupelny, cpeme do šatů, zavazujeme jim tkaničky, klopýtáme spolu přes sněhové hroudy jako v Beskydech, mačkáme se v tramvaji, jako v Praze.
Pořád ty děti musíme tahat od všeho tak zajímavého, jako je kaluž, pták na obloze nebo třeba prasečí hlava ve výloze řeznictví. Dělej, nekoukej, spěchej! Ať do školy stihneme přijít dřív, než zazvoní! A když to nestihneme, tak musíme do výkazu napsat důvod zpoždění. Vždy koukám, co píší ostatní rodiče: Kalamita, dopravní situace, zdržení zácpou, rodinné důvody anebo: nejela tramvaj.
Chápu, ono je to hrozně těžké napsat, že jsme prachobyčejně zaspali. Jak to jen napsat jedním vrzem? Zaspáno. Nevstali jsme. Anebo: zaspali jsme. To zní divně!
Ale Jožina to rozřešila: ZÁSPAVA. Tak jo, píšu to do výkazu. Potomek odevzdán škole. A honem do vlastního zaměstnání. Po takových výkonech ovšem spolehlivě přichází ÚSLABA.

V sobotních LN bývala jeden čas pravidelná lifestylová rubrika, kde celebrity prozrazovaly svoje značkové i jiné preference: s Jáchymem a Jáchymem krásně postavená na hlavu a ještě na ní zůstal uzel... :

INSPIRACE:

hudba - poslední pravý zážitek: střídání verzí Mercy Seat od Nicka Cavea a Johnnyho Cashe, v uších mi svítalo a v hlavě blýskalo
kniha - opětovné shledání s "gulag knihou" 7000 dní na Sibiři. Právě vyšla v krásné podobě, vhodné i pro pašování. Napsal ji Karlo Štajner a prodal mi ji Vladimír Šebek, šéf knihkupectví Ostrov, který ji kdysi pro samizdat opisoval, a logicky tedy strávil nějaký čas v base.
spisovatel - už dlouho vytěžování planet Hašek, Hrabal, Havel, Jirous
obraz - "Smrt není tak hrozná" Igora Korpaczewského z jeho nedávné monumentální výstavy v Knihovně Václava Havla
umělec - Filip
film - už asi 9 let je to Black Robe, kanadský, starý asi 10 let
vzor - trpím nedostatkem vzorů
zloduch všech dob - jméno té svině nejde lehce přes rty ani do kompu, používám jen při zaklínání

MÍSTA

domov - kde jdou děti (moje)
cestování - nenávidím už
město - Praha
místo - za devatero řekami, desatero hrady, za lesem a černou strží, přímo pod oslepujícím slunečním kotoučem, trošičku nalevo od králíkárny
galerie - Galerie Montmartre, Knihovna Václava Havla, na Starém Městě v Praze
obchod - co je po ruce

VĚCI

noviny - pořád Lidovky, návyk
časopis - z radosti Babylon, též "Respekt návyk"
internetová stránka - žádná
zdroj informací - až k palčivosti ztišené nitro a ostatní lidé
návrhář - nevím, co (kdo) to je
kadeřník - podle kamarádství
boty - nebolestivé, které lze snadno připevnit dolů na nohy
brýle - nemám
hodinky - nemám
parfém - nevedu
auto - nemám, nechci, nezájem naprostý
mobil - funkční, nyní je tmavé barvy
nezbytnost - dosud si žádné neuvědomuji