Ne před slunce západem

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

One Woman Press - 2003
ISBN: 80-86356-22-1

One Woman Press (2003) 80-86356-22-1 276

Román vypráví příběh mladého reklamního fotografa Mikaela, který se ujme raněného lesního trolla. Mytická a tajemná noční šelma známá ze severských pohádek a pověstí, vědecky objevená a popsaná až na počátku 20. století, je znepokojivým způsobem podobná člověku, a přece se od něho tolik liší. Mikael je přesvědčen, že jako představitel lidské kultury a civilizace má moc uvěznit bytost z divoké přírody ve svém městském bytě, ale magický vztah, ktery se mezi ním a trollem vyvine, zpochybní a rozruší veškeré hierarchie a kategorie, v nichž Mikael dosud uvažoval. Johanna Sinisalo se ve své sociální fantazii vyslovuje k mnoha aktuálním problémům západní společnosti, jako je xenofobie, homofobie či jakýkoli jiný strach před jinakostí, vztah člověka, zvířete a nejmodernější technologie, hegemonie vědy a exploatace divoké přírody konzumni kulturou, to vše ovšem s nemalou dávkou humoru a nadhledu. Strhující příběh spojuje v postmoderně magicko-realistickém duchu inspiraci bohatou tradicí finské mytologie a lidové slovesnosti s nejnovějšími vědeckými poznatky, ať už \"skutečnými\" či pouze pravděpodobnými. \r\nRomán získal v roce 2000 nejprestižnější finskou literární cenu Finlandia. (Založil/a: Terienka)

Johanna Sinisalo Johanna Sinisalo
*22.06.1958

Cayenne
  6. 7. 2013, 15:42
Velmi zajímavé a mnohovrstevné dílo, které mě uchvátilo už na prvních stranách (na čemž měla nemalý podíl i moje láska k Finsku). Na druhou stranu k líčení z nadhledu a s dávkou humoru mi moc nesedí konec, jehož tragika na mě dost dolehla a byl tak trochu ledovou sprchou bořící všechny iluze.