Confiteor I - III

Confiteor I - III
Poprvé vydáno celosvětově: 1887

Šolc a Šimáček - 1922

Šolc a Šimáček (1922)

Macharova první sbírka, jejíž titul ironicky naráží na konfesi, náboženské vyznání víry, je věnována J. Arbesovi, spisovateii, který prý autora přesvědčil tom, že básnické svědectví o vlastním nitru o sobě samém jako člověku stojí za to vydat na veřejnost. Skládá se ze tří žánrově odlišných oddílů, přičemž obsahuje hlavně subjektivní lyriku. (Založil/a: nevermore)

nevermore
  1. 6. 2013, 17:30
Byl jsem neskonale překvapen Macharovou tíživou výpovědí. To je mistr depky. Confiteor I. od okouzlení, přes vztah, až po skutečně hořké milostné verše. Až jsem se divil.

Elegie:
"Tak šinu žitím se vln nudy pod přívalem,
jak živá mrtvola, kam ony zakývnou,
a prázdnou radostí i se svým starým žalem
jest mi ten všední svět jen rakví protivnou..."

Confiteor II Skvělá "Po smrti", kdy Machar slyší obžalobu na svůj život z úst žen, které měl a zejména báseň "Aspostrofa":

"Ne rád vás nemám, Ač jsem touhou
k vám hnán jak větrem bludný list,
den bez vás věčnostími dlouhou-
však zře vás-cítím nenávist.
...
Znám propast pod příkrých skal svahem-
tam rád bych jednu hlavu vmet...
a zachvěl se a výskl blahem-
pak v děsném stesku za ní slet!"

Takto bych mohl citovat znamenité úryvky ještě dlouho, raději doporučím celou sbírku... Za Confiteor III.: Sloky polemické, První akt dramatu, Hvězdám nebo Smutný večer.

Nemůžu jinak než dát plný počet. Confiteor nemůže zestárnout.