Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Smršť

87%
4 19
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Smršť
 Všechny obaly
Smršť
 Všechny obaly
Smršť
 Všechny obaly
Smršť
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Whirlwind
Poprvé vydáno celosvětově: 1986

Nejnovější vydání:
Ikar - 2002
ISBN: 80-249-0046-7
Počet stránek: 999
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Ikar (2002) 80-249-0046-7 999

Další román Jamese Clavella se odehrává v exotickém prostředí Íránu během revoluce v roce 1979. Šáh Páhlaví uprchl ze země a z exilu se vrací ajatolláh Chomejní, aby se ujal moci. V této napjaté době přebírá britská letecká společnost S-G, filiálka Struanova podniku, v čele s Andrewem Gavallanem a Duncanem McIverem zakázky americké skupiny opouštějící Írán. V několika pobočkách po celé zemi se odvíjí dramatické příběhy pilotů Jean-Luca Sossonna, Charlieho Pettikina a dalších, kteří Střední východ zatím neopouštějí. Někteří zůstávají z pocitu odpovědnosti vůči firmě, jiní, jako Tom Lochart a Eriki Jokkonen, mají situaci o to komplikovanější, že je s Íránem svazují pouta citová - manželky z vysoce postavených arabských rodin, řídících se přísnými, evropské mentalitě těžko pochopitelnými pravidly. Brzy se však ukáže, že život v divoké, revolucí zmítané zemi může být nejen dobrodružný, ale i značně nebezpečný. Letci se musí mít na pozoru před islámskými fundamentalisty, stoupenci šáha a tajnou policií SAVAK i před komunistickou stranou Túde. Atmosféra houstne a půda pod nohama hrdinů je den ze dne žhavější. Jak obstojí? (Založil/a: Tyet)

(více)  

Štítky

více  
James Clavell James Clavell
*10.10.1924 - †07.09.1994

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Gallienus
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 7. 2015, 16:25
Obsahuje spoiler spoiler Smršť byla posledním románem od Clavella, který jsem nečetl, až dosud... Nyní pouze lituji, že jsem knihu nepřečetl tak o 15let dřív, když jsem měl možnost, byla skvělá. Pro ty co mají slabost pro autorova díla je jistě potěšující, že se jedná o nepřímé pokračování Panského domu, setkáme se zde s bývalým velkým tchaj-panem Ianem Dunrossem (bohužel nemá zde výluční postavení) a dalšími hrdiny (či jak je dobrým zvykem, jejich potomky)jeho knih. Clavell neupřednostňuje v knize žádnou postavu, není tu hlavní hrdina, ale velké množství barvitě popsaných figurek, doporučuji číst pozorně, některé jsem si nemohl hned zařadit (spousta odkazů na Panský dům), popis místních lidí a zvyků opět skvělý. Tato kniha je nadčasová, budu se opakovat, ale přečíst ji před rokem 2001 mám trochu jiný názor na Islámský svět, dozvěděl bych se rozdíl mezi Sunnity a ‎Ší'ity a znovu dnes musím říct starou pravdu o tom, že historie se strašně ráda opakuje...
LadysR2
80% 80% 80% 80% 80%
  21. 11. 2012, 7:12
Napínavý až strhující příběh z revolučního Íránu.
životy cizinců v každodenním ohrožení,události se řítí šíleným tempem, každým dnem se mnění politická situace. Moc a vliv íránců se mění snad podle počasí, před smíšenými páry stojí otázka zda zůstat, či odejít, každý se snaží přežít a do toho se piloti společnosti S-G snaží z letecké společnosti zachránit, co se dá.
Po Šógunovi moje nejoblíbenější kniha od Clavella
Pechmanka
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 3. 2013, 13:20
moje oblíbená kniha. Vrtulníková společnost z USA působící na území Íránu, kterou se chystá znárodnit vláda Chomejního. Úžasné přiblížení tehdejších poměrů a života v Teheránu a po celé zemi, velmi napínavé.
stromolezci.cz
80% 80% 80% 80% 80%
  23. 10. 2015, 22:55
Obsahuje spoiler spoiler Úžasně popsané prostředí Íránu, kniha objasní mnoho o islámu, mnoho věcí v knize popsaných je v dnešní době aktuální. V tomto směru opravdu pecka!
Ten příběh o vrtulníkové společnosti, přesněji o konkrétní akci na její záchranu mi ale přišel už víceméně navíc, dost předvídatelný a v závěru nudil. Proto dávám "jen" 4 hvězdy.