Originální název: Whirlwind
Poprvé vydáno celosvětově: 1986

Ikar - 2002
ISBN: 80-249-0046-7

Ikar (2002) 80-249-0046-7 999

Další román Jamese Clavella se odehrává v exotickém prostředí Íránu během revoluce v roce 1979. Šáh Páhlaví uprchl ze země a z exilu se vrací ajatolláh Chomejní, aby se ujal moci. V této napjaté době přebírá britská letecká společnost S-G, filiálka Struanova podniku, v čele s Andrewem Gavallanem a Duncanem McIverem zakázky americké skupiny opouštějící Írán. V několika pobočkách po celé zemi se odvíjí dramatické příběhy pilotů Jean-Luca Sossonna, Charlieho Pettikina a dalších, kteří Střední východ zatím neopouštějí. Někteří zůstávají z pocitu odpovědnosti vůči firmě, jiní, jako Tom Lochart a Eriki Jokkonen, mají situaci o to komplikovanější, že je s Íránem svazují pouta citová - manželky z vysoce postavených arabských rodin, řídících se přísnými, evropské mentalitě těžko pochopitelnými pravidly. Brzy se však ukáže, že život v divoké, revolucí zmítané zemi může být nejen dobrodružný, ale i značně nebezpečný. Letci se musí mít na pozoru před islámskými fundamentalisty, stoupenci šáha a tajnou policií SAVAK i před komunistickou stranou Túde. Atmosféra houstne a půda pod nohama hrdinů je den ze dne žhavější. Jak obstojí? (Založil/a: Tyet)

James Clavell James Clavell
*10.10.1924 - †07.09.1994

Gallienus
  9. 7. 2015, 16:25
Obsahuje spoiler spoiler Smršť byla posledním románem od Clavella, který jsem nečetl, až dosud... Nyní pouze lituji, že jsem knihu nepřečetl tak o 15let dřív, když jsem měl možnost, byla skvělá. Pro ty co mají slabost pro autorova díla je jistě potěšující, že se jedná o nepřímé pokračování Panského domu, setkáme se zde s bývalým velkým tchaj-panem Ianem Dunrossem (bohužel nemá zde výluční postavení) a dalšími hrdiny (či jak je dobrým zvykem, jejich potomky)jeho knih. Clavell neupřednostňuje v knize žádnou postavu, není tu hlavní hrdina, ale velké množství barvitě popsaných figurek, doporučuji číst pozorně, některé jsem si nemohl hned zařadit (spousta odkazů na Panský dům), popis místních lidí a zvyků opět skvělý. Tato kniha je nadčasová, budu se opakovat, ale přečíst ji před rokem 2001 mám trochu jiný názor na Islámský svět, dozvěděl bych se rozdíl mezi Sunnity a ‎Ší'ity a znovu dnes musím říct starou pravdu o tom, že historie se strašně ráda opakuje...
LadysR2
  21. 11. 2012, 7:12
Napínavý až strhující příběh z revolučního Íránu.
životy cizinců v každodenním ohrožení,události se řítí šíleným tempem, každým dnem se mnění politická situace. Moc a vliv íránců se mění snad podle počasí, před smíšenými páry stojí otázka zda zůstat, či odejít, každý se snaží přežít a do toho se piloti společnosti S-G snaží z letecké společnosti zachránit, co se dá.
Po Šógunovi moje nejoblíbenější kniha od Clavella
Pechmanka
  23. 3. 2013, 13:20
moje oblíbená kniha. Vrtulníková společnost z USA působící na území Íránu, kterou se chystá znárodnit vláda Chomejního. Úžasné přiblížení tehdejších poměrů a života v Teheránu a po celé zemi, velmi napínavé.
stromolezci.cz
  23. 10. 2015, 22:55
Obsahuje spoiler spoiler Úžasně popsané prostředí Íránu, kniha objasní mnoho o islámu, mnoho věcí v knize popsaných je v dnešní době aktuální. V tomto směru opravdu pecka!
Ten příběh o vrtulníkové společnosti, přesněji o konkrétní akci na její záchranu mi ale přišel už víceméně navíc, dost předvídatelný a v závěru nudil. Proto dávám "jen" 4 hvězdy.