V řadě

V řadě
Poprvé vydáno celosvětově: 1948

František Borový - 1948

František Borový (1948) 88

Verše sbírky jsou rozděleny do dvou oddílů: Hlídkování a Hrejme dále. Verše 1. od. vznikly v letech 1938-1944 a jejich námětem je těžký čas něm. okupace. Verše 2. od., psané v letech 1945-1948, jsouinspiroványvelkýmirevoluč.událostmi těchto let (květen 1945), vzpomínkami na oběti německé bestiality, několik básní je věnováno SSSR (Lenin, 7. listopad, Moskvě k narozeninám) a básníkovým přátelům. (Založil/a: inhalium)

inhalium
  27. 5. 2013, 19:46
Jsem celkem tolerantní vůči těmhle ideologicky laděnejm sbírkám. Často se setkávám s odsudky, ať už na mladého Seiferta, středního Nezvala anebo středního Halase. A další.
Tuhle sbírku by neměl číst nikdo, kdo od Halase nic nečetl. Zkazí si mínění a bude ho mít zakonzervovaného mezi těmi "komouši" /kam beztak spadala většina; v 19. století se zas dalo házet autory do škatulky "syfilitici", vždyť jak jinak se daj' dějiny literatury naučit/

Já mám Halase ráda. Dokořán, Sepii, Kohouta, Hořec ... V řadě jsem četla proto, abych měla další přečtenou sbírku v řadě. Najde se tam pár hezkých momentů. Ale je jasný, že se nebude jednat o sbírku nesmrtelnou. Byla napojená na svoji dobu a doba se změnila.