Ať povstane Werwolf!

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Víkend - 2011
ISBN: 978-80-7433-046-9

Víkend (2011) 978-80-7433-046-9 328

Kdo nespolupracuje, jde proti nám!
Tak znělo heslo německých Werwolfů. Jejich činnost se začala projevovat na počátku roku 1945. Po dostatečném výcviku na různých zámcích, hradech a táborech v Německu nastala chvíle pro uskutečnění jejich záměrů. Vojenská situace Německa byla zoufalá, sovětští vojáci se blížili k Berlínu a Spojenci pronikali na území Říše. Mnoho různých skupinek Werwolfů začalo na území Německa podnikat své akce. V nocích přepadávali osoby antifašistického vyznání, udávali špatný směr cizím vojákům pomocí silničních značek, sabotovali znovu opravená kolejní spojení mezi Spojenci. Slitování neměli ani s lidmi, kteří dezertovali či začali spolupracovat s nepřáteli. Pomáhali civilnímu obyvatelstvu ve všech okolnostech. Jejich úkrytem se stal les. Byl jejich útočištěm i teritoriem.
Werwolfové byli organizací, již uvedl v život v září 1944 říšský vedoucí SS Heinrich Himmler a která je dodnes opředena mnoha pověstmi. V době na konci války byla vymyšlena jako jedna z „tajných zbraní“ nacistů. Její určení a ideologie plně vyhovovaly myšlence, které se oddávali nacisté téměř do konce války. Věřili tomu, že útok spojenců bude tajnými zbraněmi zastaven před Berlínem a pak dojde k obratu ve válce.
Kniha Volkera Koopa se fascinujícím způsobem věnuje fenoménu Werwolfů, jejichž činnost se zrodila v posledních měsících zatím největšího světového válečného konfliktu v lidských dějinách. (Založil/a: dronda)

Volker Koop Volker Koop

pepso
  2. 11. 2016, 17:39
Ideální čtení pro někoho kdo se chce dovědět trochu něco víc o druhé světové válce. Mě k wehehrovolfům přivedla nenápadná tabule v lese mezi Jabloncem a Libercem s informací, že tam kdysi operovali. Po přečtení jsem se dověděl, že tyhle skupiny operovaly na mnoha místech naší země. Zajímavé čtení.:) další střípek do mozaiky historie Evropy i naší :)