Japonsko za zrcadlem

Japonsko za zrcadlem Originální název: Japan Through the Looking Glass

Kniha Zlín - 2013
ISBN: 978-80-87162-65-1

Kniha Zlín (2013) 978-80-87162-65-1 246

Když se antropolog Alan Macfarlane setkal s Japonskem poprvé, připadal si jako Alenka v Říši divů. A tak zatoužil porozumět téhle zemi, její kultuře a zvykům. V této knize nás provází všemi stránkami japonské společnosti, od těch nejobecnějších až po ty nejintimnější. Postupně před námi odkrývá mnohostrannou povahu této země a jejích lidí. Bez sentimentu a s čestností nám ukazuje Japonsko tak, jak ještě nikdo před ním. (Založil/a: Kůstka)

kacer_rampa
  29. 5. 2014, 14:16
Knížka sice obsahuje mnoho zajímavých poznatků ohledně japonské kultury a když si člověk dá práci a přečte ji až do konce, dozví se také mnoho věcí o naší vlastní kultuře. Není lepší způsob jak nahlédnout vlastní kulturu a pochopit jak moc to, co nás trápí, je jenom zvyk a společenská dohoda, než skrze náhlednutí "do zrcadla" jiné kultury.
Musím však knize vytknout špatné zpracování, text se skládá z mnoha odstavců, jež na sebe většinou myšlenkově nenavazují a ani neuzavírají myšlenky v nich rozpracované. I když je text seskupen do kapitol, které mají soustřeďovat odstavce do tematických celků, nedaří se vždy autorovi udržet nit.
Pokud však hledáte zajímavé informace o Japonsku ze všech stran jeho kulturní existence, dostanou se vám, otázkou zůstává nakolik jsou subjektivní...