Závan klíčovou dírkou

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

BETA Dobrovský - 2013
ISBN: 978-80-7306-538-6

BETA Dobrovský (2013) 978-80-7306-538-6 248

Čtenáři cyklu Temná věž se zde znovu setkají s Rolandem z Gileadu a jeho ka-tet: Eddiem, Susannah, Jakem a Ochem. Při jejich putování po stezce Paprsku je zastihne prudká bouře, která je donutí nějakou dobu setrvat v úkrytu. Venku skučí vichr a praskají stromy, a Roland zatím vypráví ne jeden podivný příběh, ale dva, a vrhá jimi fascinující světlo na svou těžkou minulost.
Po smrti matky poslal otec mladého provinilého pistolníka Rolanda na vzdálenou farmu, aby vyšetřil záhadnou vraždu. Roland na místě objeví krvavou změť lidských i zvířecích stop a strašlivá jatka. Přežil jenom jeden svědek: statečný, ale vystrašený chlapec Bill Streeter.
Roland, který tehdy sám dětství sotva odrostl, chlapce uklidňuje vyprávěním příběhu z Knihy Eldů, jejž mu dřív čítávala matka před spaním: Závan klíčovou dírkou. „Člověk není nikdy příliš starý na příběhy," říká Roland Billovi. „Muž i chlapec, dívka i žena, všichni žijí jen pro ně."
Román Závan klíčovou dírkou se chronologicky řadí mezi čtvrtý a pátý díl cyklu Temná věž, tedy mezi knihy Čaroděj a sklo a Vlci z Cally. (Založil/a: Desmond)

Peetuliska
  31. 5. 2014, 13:55
Další ze série o Temné věži, tato kniha by se dala označit jako 4 a půl.
Roland se svým ka tet se chystá do Cally, cestou je ale zastihne smrtidech a Roland má čas vrátit se do svého mládí a vyprávět 2 příběhy. Jeden je o Zvěrodlakovi, druhý o odvážném Timovi.

Je mi líto, že tímto Temná věž alespoň prozatím definitivně končí. Přeji dlouhé dny a příjemné noci.
illy
  25. 7. 2013, 13:13
Říkám díky, sai. Díky pane Kingu za návrat do světa Temné věže, za vyprávění příběhů které se čtou jedním dechem. A za to, že všichni doufáme že není poslední, jestli ráčíš. Jinak už se nemůžu dočkat setkání s Danem z Osvícení, chlapcem který prošel peklem.(Dr. Sleep)
Draconian
  11. 7. 2013, 20:19
Nečekal jsem, že ještě přijde nějaký příběh ze světa Temné věže, ale je tu a já mám velkou radost. Rozhodně to není zbytečná kniha. Vyprácí tři příběhy, které se prolínají a to velice zajímavě a neotřele. Zpočátku je to vlastně dost velká nostalgie...být znovu s Eddiem, Jakem, Ochem, Susannah a Rolandem....když už vím, jak to dopadne. Pak začne vyprávění o Zvěrodlakovi, které je napínavé a uprostřed se dotaneme k "titulnímu" příběhu. Který je tak temně pohádkový a kouzelný, že si jej budete určitě dlouho pamatovat. Vynikající! Pokud přibude ještě nějaký takový bonusový příběh ze Středosvěta, nebudu se vůbec zlobit.
Ciba
  15. 8. 2013, 9:43
Velmi příjemná jednohubka pro všechny milovníky Světa co se hnul. King se s Rolandem opět vrací do minulosti a společně vypráví hned dva příběhy nenásilně vetknuté do sebe. Celý můj čtenářský zážitek, jenž mi tato kniha nabídla, bych přirovnal zmiňovanému Smrtidechu. Zpočátku je Vám nepřirozené teplo způsobené očekáváním, následně vítr i King udeří plnou silou a vy si s radostí vychutnáváte opojnou atmosféru Středosvěta. Na závěr jste pak trochu smutní. Vyprávění sice končí, ale současně jste rádi, že jste staré známé znovu navštívili a přežili to ve zdraví. Teď nezbývá než pevně doufat, že má Roland ještě několik podobných příběhů v rukávu své ošoupané košile.
Zelda knihkupec
  2. 12. 2013, 8:36
Temná věž je cyklus který mě oslovil a nadchl a vůbec jsem se do něj zamiloval. Každé jeho další pokračování si přečtu se stejnou dychtivostí a zápalem jako původní díly. Snad sai King bude psát ještě dvacet let a přinese další příběhy ze světa temné věže...
VaclavB
  24. 7. 2015, 11:49
Kniha Závan klíčovou dírkou je takový dezert. Je to vlastně překvapení, skrývající se uvnitř, ale nečekejte čínský plastový šmejd uvnitř přechemizované jakočokohmoty. Jádro příběhu (které dalo název celé knize) je klenot, ve kterém King ukazuje velikou sílu svého vypravěčského umu. Příběh o zvěrodlakovi je rovněž silný, ale slouží zde spíš jen jako obal. A putování ka-tet to nijak nemění, ale příjemné připomíná. Takové příběhy, jako je ten o Timu Rossovi, bych rád uměl vyprávět svým dětem, až budou starší.
Alaglesia
  12. 12. 2013, 8:54
Konečně je zpátky ten starý King. Tenhle styl vyprávění miluju. Navíc kombinace fantasy, scifi a hororu je výborně skloubená. Miluju svět Temné věže a příběhy, které se v tom světě odehrávají. Měla jsem obavy, aby ten příběh nebyl násilný a úplně mimo, když King sérii Temné věže už ukončil. Ale nebyl. Navíc, jak psal v předmluvě, kniha se dá číst i bez znalosti ságy Temné věže. Jsem opravdu nadšená, knihu jsem, přečetla jedním dechem a určitě si zaslopuží pět hvězd.
JarKun
  6. 3. 2016, 20:14
Temná věž je moje srdcová záležitost. A ačkoliv jsem první díl doslova "louskal" jako tehdy pro mě zcela neočekávanou a novou polohu Stephena Kinga ( Pistolník = tak trochu hodně divný western ), tak další díly mě postupně uchvátily a vrhly do světa, do kterého se klidně budu opakovaně rád vracet. Když jsem otvíral tento 4 a 1/2 díl, říkal jsem si, že už mi nic nového ale nemůže dát. Takový jakýsi divný návrat doprostřed knihy ... ale spletl jsem se. King i na nemnoha stránkách znovu dokázal rozehrát ten fantazijní svět na plnou čáru. Vůbec bych se nezlobil, kdyby se za čas někde objevila Temná věž č. 8.
dollyk
  25. 11. 2016, 1:15
Výborný příběh, myslím, že hned za Vlky, Čarodějem a sklem a Třemi vyvolenými jde o nejlepší knihu série. Navíc mě po několika letech od přečtení ságy mile překvapila a vrátila do Rolandova světa, což je třeba ocenit.
depeche
  5. 9. 2013, 18:56
Je velmi příjemné, když se vrátíte mezi staré známé mrtvé přátele, které jste provázeli celou cestu sedmi knihami a oni jsou opět v pořádku. Jako vklouznout do starých dobře prošlápnutých bot. Věrný čtenář vrní blahem a jen může litovat, že si Sai King vybral napsat pokračování Osvícení a ne Temné Věže.
Slarque
  28. 5. 2014, 15:31
Čtyřapůltý díl sedmisvazkové fantasy ságy je jako matrjoška. Horní slupku tvoří pouhých 25 stran vyprávění z putování Rolanda z Gileadu, v ní je vloženo hororové vyprávění z dob jeho mládí, které obsahuje pohádkový příběh tvořící většinu svazku. Takže jde vlastně o další Kingovu pohádkovou knížku. On by se vlastně každý díl této série dal zařadit do jiné kategorie, takže to není zase takové překvapení.
Tomáš Lánský
  25. 3. 2014, 22:15
King dobře pochopil, že nejsilnější byl příběh Temné věže ve své rovině putování (stejně jako společenstvo v Pánu prstenů), i tady nám servíruje prohlídku Středosvětem a seznámení s jeho obyvateli a představivost opět jede na plné obrátky. Rolanda tam sice není hodně, ale ten svět je tak kouzelně životaschopný, že by s ním King vystačil i bez Pistolníka na dalších 10 knížek.
Lucie Šilhavá
  6. 7. 2014, 13:57
Při čtení série Temná věž jsem si ze začátku říkala, že to není moc pro mě, ale nakonec jsem propaddla tomuto příběhu a jsem ráda, že jsem se k němu mohla znovu vrátit.
Honza Cabák
  16. 12. 2013, 16:55
O této knize jsem se dozvěděl práve ve chvíli, kdy jsem přečetl 4. díl Temné věže, takže ji čtu jako autorem doporučenou 4,5tou v pořadí. Prvních pár stránek bylo slabších, ale teď, když se děj příběhů napínavě odvíjí dál, se nemohu od čtení odtrhnout.
eddiedean
  5. 8. 2013, 12:10
Moc milý návrat do Středosvěta...a příběhů k vyprávění skýtá tento svět ještě mnoho a mnoho. Příliš mnoho než aby toto byla poslední návštěva v těchto patrech Věže. Sai King nás ještě tím vším několikrát provede, za to ručím :)
Radush23
  19. 7. 2013, 21:25
Temná věž už byla nějaký ten pátek oficiálně ukončená, takže jsem taky nečekala, že ještě něco může přijít. Ale přišlo - a je to rovnocenný díl celé ságy, tak jako všechny ostatní knihy. I když je pouť Rolanda, Jakea, Eddieho a Sussanah ústředním tématem ságy a neskutečně napínavá, vždycky se mi více líbily příběhy z Rolandova mládí (Čaroděj a sklo je podle mně jeden z nejpovednějších dílů). Takže Závan klíčovou dírkou byl další díl podle mého gusta, oba dva hlavní příběhy (resp. tři) jsem zhltla během dvou dnů. To mně přívádí k naději, že snad King ještě téma Temné věže nevyčerpal:)