Monument 14

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Baronet - 2013
ISBN: 978-80-7384-682-4

Baronet (2013) 978-80-7384-682-4 296

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice. Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel. Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl. Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr. V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí - šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby. (Založil/a: Kůstka)

Emmy Laybourne Emmy Laybourne

Lucianna
  10. 4. 2015, 0:13
Vůbec nevím, jak knihu ohodnotit. Děj byl skvělý, plynul jen tak, sympatičtí hlavní hrdinové(většina), skvělé napsané. Co víc si od knihy přát? Přes to mě to nějak moc nenadchlo. Mám hodně ráda dystopie a postapokalyptické knihy, ale čtu je vážně zřídka kdy. Hodnocení se radeji zdržím, protože ji nechci nějak ukřivdit, ale ani vychválit až do nebes. Určitě bych taky ocenila trochu více akce. Ne že bych se nudila, ale něco navíc bych fakt ocenila. Konec mě hodně překvapil, a tak určitě budu chtít číst další díl. Někdy.
včelka
  17. 5. 2015, 22:44
I když jsem toho už přečetla hodně, toto byla moje první post-apokalyptická kniha.
Přestože filmy na toto téma úplně nemusím (amíci zachraňující svět už mě unavujou), knížka se mi moc líbila. :)
Hlavní hrdina nebyl otravný (víceméně) a celkově se kniha četla velmi dobře a rychle.
Dávám lepší 4 hvězdičky a jsem zvědavá na další díly. ;)
Nijura
  27. 10. 2013, 20:50
Zatím nejlepší dystopie, co jsem četla. Postavy byli velice realisticky vykreslené, a hodně se mi líbilo prostředí, do kterého byl děj zasazen. A teď už nezbývá, než jen čekat na další díl...
Nikolka001
  5. 10. 2013, 19:07
Monument 14 jsem si chtěla už dlouho přečíst. Kniha se četla rychle a byla naprosto strhující. Něco mi v ní ale chybělo. Proto ji hodnotím 4 hvězdičkami. :)
Emmilli
  28. 2. 2015, 21:48
Kniha mě moc nenadchla každopádně si přečtu druhý díl. Asi jsem čekala víc a nebo něco jiného. Každopádně se to dobře arychle cčetlo
barablaho
  28. 9. 2016, 11:13
Po delší době konečně kniha, kdy jsem nenadávala každou minutu čtení, nebyla jsem zmatená a neptala jsem se s pláčem sama sebe i všech okolo, proč se tohle sakra vůbec někomu líbí, natož tolika lidem.
Jasně, nebyl to zrovna zázrak všech zázraků, nebylo to napěchované akcí, nebyla to knížka, kterou by si měl přečíst každý a kterou bych nutně musela mít doma, a ani to nebylo propracované a zamotané jako moje milovaná Hra o trůny.
Ale to je úplně fuk, protože já od toho ani nic takového nečekala.
Naopak se mi dostalo příběhu, kde postavy byly promyšlené, a i když jsem si zrovna žádnou nejvíc nezamilovala, ani mě žádná neštvala. Hlavní hrdina také nebyl otravný, a co víc, velké plus za to, že to nebyl borec, který vždy všechny zachrání, jenom on a nikdo jiný. Děj plynul pěkně, ačkoliv je pravda, že více akce by asi neuškodilo. Ale stejně by se dalo říct, že se stále „něco“ dělo. A četlo se to opravdu dobře. A navíc se mi hrozně líbí celý ten nápad dětí zavřených v supermarketu.
Jak jsem řekla, nebylo to ultra-mega-super-čuper-úžasné, ale za přečtení to stojí, aspoň dle mého názoru. A těch slabších pět hvězd (raději bych dala tak čtyři a půl, kdyby to šlo) si to také zaslouží.
ledaver
  21. 6. 2016, 9:24
Knihou si nejsem tak úplně jistá. Příběh je pěkně plynulý, čte se tak, že ani nevíte, že otáčíte stránky, ale nějak mě to uvnitř nechytlo. Pořád mi tam chyběla nějaká pořádná akce, nějaký pořádný spád, při kterém se mi bude tajit dech. Taky jsem možná čekala větší krvák... Poslední čtvrtina knihy je samé překvapení, ale...
Konec je hodně otevřený, tudíž si rovnou pořiďte zbylé dva díly ;) Za mě trochu slabší dystopie.
Eva Čepelková
  9. 12. 2014, 15:02
Tuto knihu jsem našla na serveru tisíc knih jako doporučení pro ty, co mají rádi Hunger Games a podobné postapokalyptické knihy. Kniha se četla celkem rychle, ale moc propracovaná není... S Hunger Games se nedá vůbec srovnat! :( Kladně hodnotím ideu a téma příběhu, ale co se týče kvality zpracování, tak za mě nic moc.. Více než 3 hvězdičkami bych určitě nehodnotila. Prostě průměrná oddychovka.
makyna03
  16. 11. 2014, 17:32
Monument 14 je jedna z nejlepších knih co jsem v poslední době četla. Velký odpočinek od neustále se omílajících 50 odstínů. Kniha je opravdu čtivá. Těším se na přečtení dalších dílů, snad autorka nezklame.Za mě 100%
Gobi.zr
  7. 7. 2014, 15:53
Výborná kniha! Mám ji zařazenu do sekce "Easy Reading". Přímý, srozumitelný příběh plný zvratů bez zdlouhavého vysvětlování a popisovaní. Zkrátka je to boj o přežití a každý si je toho vědom, tak jakápak zbytečná 'omáčka' okolo.
AndysSsek
  15. 5. 2014, 18:45
Na knihu jsem se těšil a naštěstí mě nezklamala. Sice jsem si děj představoval o něco jiný, ale i tak se mi líbila. Začátek mi přišel skvělý. Byl akční, až do doby, než se školáci dostali do hypermarketu. Poté nastala klidnější část knihy (většina), kdy byl děj spíše zaměřen na vysvětlení a vývoj vztahů mezi jednotlivými postavami, což mě tolik nebavilo. Sem tam byl děj oživen (chemikálie uvnitř marketu, cizí muž před marketem, příchod návštěvy). Konec byl opět o něco zajímavější. Kniha se mi vcelku líbila, škoda že jen že akčnějších pasáží nebylo více, ale očekávám, že si to v dalším pokračování vynahradím.