Tutanchamon

Tutanchamon

Podtitul: Podvod, nebo skutečnost?

Originální název: The Tutankhamun Deception
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Metafora - 2002
ISBN: 80-86518-33-7

Metafora (2002) 80-86518-33-7 229

Na světě neexistuje nad nikdo, kdo by ve filmu, v časopise či v knize neviděl artefakt nevyčíslitelné ceny - Tutanchamonovu zlatou masku. Všichni známe jeho příběh. Ale musí to proto nutně být celá a nezaměnitelná pravda? Co když to všechno bylo úplně jinak? Objev Tutanchamonovy hrobky je zřejmě nejznámější událostí v dějinách archeologie. Místnosti zaplněné množstvím vzácných předmětů a rakev mladičkého krále, celá zlatá, uchovaná po tisíce let, se staly součástí romantické legendy. Ale co když příběh, který tak dobře známe, je jen mistrně vykonstruovaným podvodem? Gerald O'Farrell ve své nevšední knize tvrdí, že Howard Carter a lord Carnavon hrobku nalezli několik let předtím, než svůj objev ohlásili světu. Nejdříve prý ji vyloupili a některé předměty dokonce poničili, aby vše vypadalo, že sem kdysi dávno již vnikli vykradači. Pak hrobku znovu uzavřeli, rozhlásili její objev na všechny strany a zapsali se do dějin. V pozadí tohoto tajemného příběhu se ale skrývá další záhada. Co se stalo papyry, které Carter s Carnavonem v hrobce našli a které bezprostředně na to zmizely? Prozrazovaly snad údaje natolik šokující, že se britské úřady v tichosti rozhodly krýt pravdu? Gerald O'Farrell je o tom každopádně přesvědčen. A co víc - je i jistý, že tato "pravda", kvůli níž by se museli přepsat lidské dějiny, stála život celou řadu lidí včetně světoznámého otce psychoanalýzy Sugmunda Freuda. (Založil/a: Myrddin33)

#záhady

Myrddin33
  30. 7. 2013, 0:51
Musím říct, že jsem docela skeptik a snažím se vždy na každé teorie pohlížet kritickým myšlením. Věřím, že pragmatický přístup dokáže člověka přiblížit pravdě. Tolik na úvod. Knize dávám 4 hvězdičky a možná to není zrovna objektivní a přesné hodnocení, ale ve své podstatě si za ním stojím.
Kniha, jako záhadoložská, má jedno velké plus(alespoň pro mě): obsahuje poznámky s odkazy na použitá díla a citace z nich, což většina těchto knih absolutně nemá. První polovina knihy je víceméně popisem celé události, kterou se dočte člověk v mnoha knihách(např. Zapomenutý faraon od P. Vandenberga). Druhá polovina knihy už je tím jádrem názoru O'Farrella. A upřímně nemohu říci, že s ním souhlasím. Avšak nemohu ani říci, že s ním nesouhlasím. Budu muset přečíst ještě mnoho knih a dohledat mnoho informací, abych byl schopen objektivně říci, zda jsou teorie věrohodně. Ovšem určitými myšlenkami mi nasadil brouka do hlavy.
Spolu s A. Osmanem autor věří, že Tutanchamon je totožná postava s biblickým Kristem. Tuhle myšlenku jsem poprvé četl v knize "Tutanchamonovo tajemství" od G. F. Stanglmeiera. To jsem se opravdu upřímně smál. Avšak v této knize mi to už tolik směšné nepřišlo, čímž nechci říct, že s tím názorem souhlasím. Spíše si chci přečíst Osmanovi knihy a zjistit více. A když by tomu člověk dal jen a pouze malou naději, že je to pravda, co by se asi stalo s křesťanstvím?
Inu, nebudu déle psát - asi by to bylo dlouhé povídání, možná delší než samotná kniha. Každopádně je kniha velmi podnětná a v člověku probouzí zájem po bádání a proto si myslím zaslouží i takové hodnocení.