Psychóza 4.48

Originální název: 4.48 Psychosis

Divadelní ústav - 2003
ISBN: 80-7008-130-9

Divadelní ústav (2003) 80-7008-130-9 34

"Mohu vyplnit svůj prostor, vyplnit svůj čas... nic ale nezaplní tu velkou prázdnotu v mém srdci."

Dramatická báseň, v níž se autorka pokouší zachytit vlastní rozpadající se osobnost na cestě k sebevraždě. Poslední hra kontroverzní britské dramatičky mohutného básnického talentu a tragicky předurčeného osudu. Dialogy beznadějně se míjejících postav lékařů a pacientky, točící se ve spirále deprese a sedativ, zoufalé elegie, zaříkávání i vzývání smrti jako jediného lékaře. (Hra pro tři postavy.) (Založil/a: Barty)

Sarah Kane Sarah Kane
*03.02.1971 - †20.02.1999

Luremaster
  19. 7. 2015, 9:23
"Zdálo se mi, že jsem byla u doktorky, a ona mi dala osm minut života. Seděla jsem v tý zasraný čekárně půl hodiny."
Preambule
  17. 5. 2014, 17:44
Sonda do duše bolavé tak moc, jak si nikdo nedokáže představit. Jinak než přečíst jedním dechem nelze. Představa, že bych si čtení hry rozložila do několika dní je nemyslitelná. Skvělá práce s textem, jednoduché ale úderné věty, každá z nich působí přesně tam kde má. Po každém slovu v člověku zůstane jizva. A ten pocit když jsem knihu dočetla... Jsem zvědavá na provedení na divadle - předloha pouze textová dává tvůrcům volnost.
kamie
  13. 6. 2010, 20:10
"Ještě nikdy jsem se nezabila, takže precedens nehledejte"
"Tečkovaná čára na krku - ZDE ODSTŘIHNĚTE"
Neskutečně působivá záležitost. Čte se bez dechu. Ale oceňuji zejména, že to není ufňukané, jednoduše popisuje a nechává působit. Jako kdyby vás Sarah Kane chytila za ruku a dovedla na kraj propasti, tak a teď se dívej. Nemusíš dělat nic, litovat mě ani soudit. A tak se díváte. Protože nemůžete jinak.
cikyt
  7. 7. 2012, 12:42
Naprosto úžasně vystuhující téma deprese. Jen si člověk musí dát pozor, aby ho deprese nedostala společně s knihou.
Lean
  2. 10. 2015, 14:28
Dechberoucí pozvánka do duše "rozpadlé loutky". Úderné, cynické, bez násilného emocionálního apelu.
"Není co říct... Tohle je rytmus šílenství..."
AnickaMa
  1. 9. 2015, 15:19
Psychózu naprosto neodvolatelně miluju... Autorka nebrečí sama nad sebou, s nechutně (a nádherně) sarkastickým, cynickým, ale zároveň věcným pohledem na věc reflektuje svoji nemoc a duševní stavy...
Skvěle napsaná knížka, jejíž divadelní zpracování třeba v HaDivadle bere dech.... Stejně tak verze studentského představení od mladé a talentované Mariky Smrekové.
leyendo
  24. 11. 2015, 9:52
Jedna výtečná formální stránka psaní, tím že nejsou postavy, tak jako čtenář jsem si je aktivně dosazoval a zároveň to nabízí také druhou stránku, kdy to vše může psát jedna pacientka a dovednost, jak můžeme v hlavě přeskakovat z rolí do rolí.
A to o čem a jak je napsáno - to se jednoduše musí přečíst.