Abeceda filosofického myšlení

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Academia - 2013
ISBN: 978-80-904469-2-2

Academia (2013) 978-80-904469-2-2 184

Každý z nás občas filosofuje. Tážeme se, zda existuje Bůh, jak je to s lidskou duší a její případnou nesmrtelností, klademe si otázky po smyslu svého vlastního života. Autor Abecedy filosofického myšlení nás provádí základními filosofickými problémy a populární formou nás seznamuje s řešeními, k nimž se v průběhu staletí dopracovala tradice, jejímiž nejvýraznějšími představiteli jsou Aristotelés a svatý Tomáš Akvinský. Nejde však o práci z oblasti historie filosofie; autor neusiluje o rekonstrukci myšlenkových postupů výše zmíněných myslitelů. Je přesvědčen, že každý, kdo si klade filosofické otázky, musí mít k autoritám naprosto svobodný vztah. To mimo jiné znamená, že jediný intelektuálně poctivý způsob, jak přijmout za svůj nějaký filosofický závěr, spočívá v nahlédnutí jeho správnosti na základě precizní argumentace. Autor by si přál, aby i k jeho knize přistupoval čtenář tímto způsobem: aby ji nehodnotil podle ničeho jiného než podle přesvědčivosti argumentace, kterou autor při zdůvodňování svých tezí používá. (Založil/a: Kůstka)