Za života se stane ledacos

Za života se stane ledacos

Podtitul: Vyprávěnky ze Železnobrodska

Originální název: Za života se stane ledacos
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Bor - 2008
ISBN: 978-80-86807-90-4

Bor (2008) 978-80-86807-90-4 118

Kniha naší přední dialektoložky nabízí čtenářům jednasedmdesát příběhů vybraných z řady vyprávění, která byla zaznamenána při výzkumu nářečí na severním Železnobrodsku. Nejsou to známé „podkerkonošské poudačky“, ale skutečné životní příběhy obyčejných lidí, z nichž nejstarší byli narozeni v osmdesátých letech 19. století, ti nejmladší pak v roce 1980. Vyprávěnky jsou přepsány tak, aby zachycovaly typickou nářeční mluvu, zároveň však byly srozumitelné čtenářům nejen v Podkrkonoší. Dnes mají už dokumentární hodnotu, nejen pokud jde o jazyk. Dozvídáme se z nich, jak se žilo na venkově v minulém století – jak naši rodiče a prarodiče sháněli živobytí, čím se bavili, jak si děti hrály…

Publikace je doplněna dobovými fotografiemi, její součástí je také CD s ukázkami vyprávění příslušníků několika generací. Je určena nejširšímu okruhu čtenářů, dobře však poslouží i studentům bohemistiky, kteří se blíže zajímají o nářečí. (Založil/a: al-ma)