Originální název: Taras Bulba

Albatros (1973) 175
Naše vojsko (1966) 158
Státní nakladatelství dětské knihy (1959) 192
Státní nakladatelství dětské knihy (1952) 129

Historická povídka o slavném kozáckém atamanu, kterou chtěl Gogol oživit hrdinskou minulost Ukrajiny v době kozácké slávy v 17. stol. a odsoudit tak malichernost a ubohost života své doby (nikolajevská reakce, samoděržaví). Na příběhu starého atamana Tarase Bulby, který v bojích s Poláky ztrácí oba syny (Andreje, zradivšího Záporožce pro polskou dívku, sám usmrtí, a Ostapa, který byl zajat, vidí umírat v rukou polských katů) a sám je nakonec Poláky upálen, líčí Gogol tónem lidových podání vlastenectví kozáků a jejich neohroženost v bojích. (Založil/a: Vencis)

Ariko
  7. 7. 2014, 15:06
Nemůžu si pomoct, ale tuhle knížku jsem četla, když jsem byla ve čtvrťáku na gymnáziu a musela jsem doma ležet s angínou. Přečetla jsem jí za jedno odpoledne a ohromně se mi líbila. Možná je to víc čtivo pro "chlapce" - přeci jen je to spíš o bojích a kozácích, ale já byla nadšená ze spádu a z čtivého děje.
Pend
  30. 7. 2012, 19:05
Ve své době povinná četba. Ale takovou jsem si vždy nechal líbit. Je to docela maso, rodinné vztahy jsou k neuvěření.
Archangel_P
  29. 5. 2015, 19:42
Moje první knížka od Gogola a byl jsem moc mile překvapen. Čtení jsem vzal spíše jako povinnost, ale už po několika kapitolách jsem se od knihy nemohl odtrhnout a těšil jsem se na každou chvíli, kdy se budu moci vrátit. I přes mírně složitější jazyk se četla opravdu dobře a příjemně.
Jako hlavního hrdinu knihy jsem po celou dobu vůbec nevnímal Tarase, ani žádného jiného Bulbu, ale celý spolek kozáků, kteří vystupují jako nepodlomní a na duchu neporazitelní lidé, stejně jako Alexej Meresjev v Polevého Příběhu opravdového člověka.
Díky - pro realizmus typickým - popisům je čtenář schopen si živě představit vzhled všech vystupujících postav i průběh bitev.
Dle mého je to knížka povedená a stojí za přečtení - 90 %.
Čtec
  5. 11. 2016, 2:15
Když se řekne "Taras Bulba", jako první se mi vybaví tabák (pohříchu nevalné kvality i vůně), kterým si na chatě nacpával fajfku můj táta... Co mne tedy na knížce upoutalo nejdříve, byla jemná obálka lehce tabákového odstínu z měkkého akvarelového kartónu. Opravdu povedená, oku lahodící a příjemná na omak.

Pokud mám přejít od prvoplánových dojmů ke dřeni, tak zpočátku je to ještě dobré: co se týče geniálního Gogolova literárního jazyka i kongeniálního moderního, citlivého překladu Libora Dvořáka, absolutorium zaslouží oba dva.

Ale ten obsah... Ať se snažím, jak se snažím, nenacházím nic, čím bych se mohl s "hrdiny" knihy, záporožskými kozáky, jakkoliv ztotožnit... Banda hrdlořezů, žijící pouze kořistnickými válkami a terorizující ze "své" Ukrajiny celou východní Evropu a Černomoří, se svou krutostí, nepřizpůsobivostí a ranně středověkým způsobem života vymykala jistě i tak dost temné době a dějinnému prostoru. Svými bohatýrskými slovy o obraně kamarádství za každou cenu, o široké velkolepé ruské duši, nemající na celém světě obdoby, o svaté válce za jedinou pravou pravoslavnou matičku církev, všemi těmi nabubřelými a prudce omezenými frázemi si mne hoši vůbec nezískali... Naopak jsem si říkal, cože mi ty jejich způsoby připomínají? Zamazávali si drahocenná (ukradená) roucha záměrně dehtem, aby dali najevo, že - přitom na odiv stavěné - bohatství pro ně nic neznamená. Posílali své drahocenné syny na nejlepší školy, aby nikdo nemohl zpochybnit jejich hóch nóbl úroveň, a aby po jejich dokončení navázali v napichování hlav na kopí a čtvrcení nepřátel, jak rodinná tradice po baťkovi otěckovi a dědcích káže... Někdo tomu říká Gomora, někdo Mafia, někdo Al-Káida, někdo Záporožská Seč. Na konci je vždy ale jen zmar, zhouba, žal a beznaděj, rozeseté široko daleko... Pokud jste, Nikolaji Vasiljeviči, chtěl vyjádřit toto vše, tak se Vám to povedlo mistrně. Pokud ale zároveň - byvše rodákem Mykolou Hoholem - vyslovujete "chrabrým kozákům" obdiv a hold, pak s mou spoluúčastí nepočítejte...