Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Prométheova játra

88%
4 29
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Prométheova játra
 Všechny obaly
Prométheova játra
 Všechny obaly
Originální název: Prométheova játra

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Paseka - 2000
ISBN: 80-7185-321-6
Počet stránek: 210
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 66x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 17x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Paseka (2000) 80-7185-321-6 210
Československý spisovatel (1990)

Prométheova játra patří k základním knihám soudobé české literatury. Pravdivé svědectví formou deníkových zápisů je vrcholem Kolářovy systematické snahy o nalezení nového jazyka poezie pro vyjádření apokalyptické povahy doby, kterou určila především 2. světová válka a pak nelidská 50. léta. V básních uplatňoval princip variací a básnické koláže, aby vyjádřil své poznání o nepostižitelnosti lidského osudu z jediného hlediska. (Založil/a: AkzuzkA)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

ForFreedom
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 9. 2015, 14:42
Zásadní sbírka moderní a experimentální poezie, která má v českém kontextu jen nevelkou konkurenci: jestli chcete vědět, jak vypadají básně člověka dvacátého století, rozhodně sáhněte po Kolářovi. Vedle jeho civilního, až depoetizovaného a mluvené řeči blízkého výrazu, je to především onen až osudově chápaný pocit morálního selhání a provinění, který ulpívá jako mour a jehož se nelze jinak zbavit, než přímým a prostým, obyčejným žitým slovem, stojícím v kontrastu všem těm heroickým vypumpovaným frázím totalitního věku. To prosté a přímé slovo je samozřejmě zjednodušení – rámcové části Prometheových jater, Rod Genorův, jsou totiž neskutečně mnohovrstevnaté, až se někdy zdá, že text není ani možné nějak jednoznačně uchopit, ale že čtenáři vlastně pořád uniká, dál a dál se variuje a vyzývá k novým úhlům čtení a interpretací. Což je ale intencí celé sbírky – moderní měňavý svět, do kterého Kolářův svědek nemilosrdně vstupuje a tak jak je jej postupuje svému čtenáři... 5/5
Sabotteur
  13. 11. 2011, 21:53
Uhelnými doly zčernalá žluč, vzájemná lhostejnost kontrastující s opak prohlašujcími velkými myšlenkami, všeobecné pokrytectví a neformálně osudová setkání citově vyprázdněnou realitou z(de)formovaných zrůd. Technika vzájemného splétání a rozplétání odlišných textů umožňující náhled skutečnosti z různých úhlů z Prométheových jater činí (nejen v českých poměrech, ač od nich díky rozsáhlým deníkovým pasážím nejde úplně odpoutat) originální dílo, které nelze než doporučit.