Neviditelné nestvůry

Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1316-2

Odeon (2010) 978-80-207-1316-2 224

Supermodelka Shannon McFarlandová měla kdysi úplně vše: krásné tělo, zářivý úsměv, peníze, dům, přítele a prý i bratra. V románu ji ale nejprve poznáme trochu jinak. Respektive ji nepoznáme, protože je celá zahalená v hedvábných závojích. „Musíš vypadat, jako že si střežíš tajemství,“ vykládá Brandy Alexanderová, žena s větším množstvím plastických operací, než kolik jí je let. Shannon však nechce být tajemná, Shannon přišla při autonehodě o obličej – někdo po ní vystřelil z kulovnice sedm dvaašedesát. Kulka jí utrhla čelist. Strávila měsíce v nemocnici. Neumřela. Tvář jí ale vrátit nemohli, protože ji sezobali ptáci. Shannon McFarlandová je bez obličeje, bez možnosti mluvit a bez přítele pěkně vytočená. Dokonce tak spravedlivě vytočená, že se rozhodne zabít svou nejlepší kamarádku. A kdyby byl naživu bratr, ten prevít, zabila by ho taky. Na to, aby se mohla bránit nespravedlivému a zlému světu, na to se musí do toho světa nejprve vrátit – zahalená v závojích, s Brandy Alexanderovou a „jejím“ přítelem Sethem po boku. Uživit se je už snadné: Koupelnu má doma každý a spoustu léků ve skříňkách taky. Stačí si město od města dávat honosně znějící jména, tvářit se jako zájemce o nemovitost a v koupelnách si pak nabrat tolik léků, že se tím všichni slušně uživí...
Ve své prvotině, s níž ho nakladatelé původně odmítli, Palahniuk nakousl témata svých pozdějších proslavených prací – sex, násilí, perverzní úchylky i problematiku transsexuality. (Založil/a: Yellow)

Rames
  29. 1. 2015, 15:12
Moje první kniha tohoto autora. A bohužel jsem si koupila ještě jednu/ výhodná koupě v KK/ , na tu budu dlouho sbírat odvahu. Moc se mi líbilo postupné odhalování postav , jejich činů, propletence vztahů a pohlaví, naštěstí hrdinů nebylo mnoho a tak se dalo snadno zapamatovat kdo je kdo a kdo by měl být kým a jakou orientaci skrývá a konec konců k jakému břehu patří! Ještě jeden hrdina podobného typu a jsem v háji! Nebýt doslovu Jiřího Pavlovského nikdy bych nedala tak vysoké hodnocení, z jeho slov jsem najednou pochopila jak báječný příběh mi tu byl nabídnut a jak nestydatě jsem celý ten pestrý kaleidoskop homo...., hetero...., pedo.....,transve....., apod. nepochopila!
G8
  29. 4. 2015, 12:05
Na jedné straně skvělá nihilistická kniha se vším, co k tomu patří. Na druhé straně mně to docela dost minulo tím, že mimo nihilismu nenabízí kniha vůbec nic dalšího.
antoniana
  12. 12. 2014, 9:35
Co říci? Na prvotinu dost dobrý, jediné co tomu u mně ubralo pátou hvězdičku bylo příliš mnoho dějových zvratů ke konci knihy. Měla jsem pocit, že už je toho trochu moc, jakoby autor už parodoval sám sebe.
Michelle S
  3. 7. 2016, 11:27
Na prvotinu to ušlo:-) V polovině příběhu se na to na můj vkus trošku táhlo, ale konec zase všechno zvedl a jsem tak po dočtení relativně spokojená. Palahniuk umí perfektně popsat neduhy dnešní doby. Až z toho někdy mrazí... A překladatelův doslov na konci byl perfektní:-)
Plue
  12. 5. 2016, 16:12
Ne, že bych byla z knihy zrovna nadšená. Uznávám - občas mě překvapilo odhalení identity postav, ale konec už byl příliš překombinovaný a nedával moc smysl.
Palahniuk
  16. 1. 2014, 16:31
Blesk! Chci vidět dojetí. Jo, je sranda, že Palahniukovu prvotinu jsem přečetla jako poslední knihu z jeho dosavadní tvorby. Právě proto, že už jsem s Chuckem zažila to nejlepší, tak jsem si z Nestvůr na prdel nesedla. Na druhou stranu, čtyři hvězdy si rozhodně zaslouží. Nestvůry jsou nejcitovanější a věty z týhle knihy si lidi ochotně nechávaj vyrýt na tělo. Ať žije sebedstrukce, zásadní téma Chuckovejch knih.
mandarinkova
  1. 4. 2012, 10:20
Ze začátku jsem měla pocit, že mi Palahniukův styl asi úplně nesedne, ale šeredně jsem se pletla. Knížka mě pohltila tak, že nebylo možné ji odložit ani po výstupu z tramvaje. Vyplatí se číst nejen kvůli překvapivému rozřešení.
KatVonS
  24. 1. 2016, 2:04
Pokud jste úchylní, bude se vám tenhle příběh nešťastné modelky s ustřeleným obličejem hrozně líbit.
A vy úchylní jste, přiznejte to.
Jako vždycky, tři sta hvězdiček.