Orli a andělé

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Odeon - 2004
ISBN: 80-207-1156-2

Odeon (2004) 80-207-1156-2 314

Ne vždy se stává, aby na sebe nějaký autor strhl pozornost již svou prvotinou… Juli Zeh nám představuje skvěle placeného právníka Maxe, který šňupe kokain a chce skončit se životem: jeho přítelkyně Jessie se totiž zastřelila během telefonického rozhovoru s ním. Seznámí se s Klárou, studentkou psychologie, která ho chce "využít" jako objekt své diplomové práce. Po řadě nepochopení a vzájemných roztržkách Max zaznamenává svůj příběh na magnetofon a my se spolu s ním vracíme do minulosti, na Balkán, kde se těsně po válce rozmáhá ilegální obchod s drogami, do něhož jsou zapojeni lidé kolem OSN. Juli Zeh je vynikající vypravěčka – za příběhem dvou respektive tří lidí se rýsuje všeobjímající pohled na celou Evropu po pádu ideologií. Zároveň podává sugestivní obraz myšlení současné mladé generace. (Založil/a: Khalidah)

Juli Zeh Juli Zeh
*30.06.1974

Pend
  29. 3. 2014, 10:08
Na debut velice dobrá kniha s řadou nezapomenutelných scén. Současně také vyvolává pochybnosti o dobrých úmyslech při rozšiřování EU (dost aktuální) a o fungování některých mechanismů v ní. Na druhou stranu se autorka nevyhnula některým stereotypům a předsudkům, např. co se týče balkánských zemí...
teite
  2. 7. 2014, 10:32
Některé pasáže se mi moc líbily, jindy se mi to zase zdálo překombinované a nepravděpodobné, nicméně stojí za přečtení.
papaJA8
  15. 10. 2014, 10:57
Má nejoblíbenější kniha. Všechny časové linie příběhu vytvářejí dokonalý celek. Velmi podmanivý styl, kdy se dostanete do hlavy hlavního protagonisty. Znalost autorky poměrů v tehdejší východní a střední Evropě je také zásadní. Vzniká tak velmi osobitá výpověď dané doby.