Kniha lesů, vod a strání
Originální název: Kniha lesů, vod a strání

Odeon - 1972

Odeon (1972) 135
Československý spisovatel (1960) 134
Československý spisovatel (1952) 131
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1947) 112

Kniha básní jednoho z nejvýznamnějších českých básníků, napsaná v moravském zátiší, kam se autor uchýlil před městem a jeho životem (první vydání v roce 1914). Ve verších přírodní lyriky promítá Neumann do přírody ideál svobodného a přirozeného života. Důležitý moment tu tvoří obroda básnických smyslů, schopnost konkrétního, nezprostředkovaného vidění, materialistické okouzlení krásou hmoty. Kniha je významným krokem české poezie k objektivní skutečnosti. (Založil/a: Vencis)

Anael
  31. 8. 2012, 18:38
Půl na půl, chvílemi jsem objevovala opravdu pěkné básně, potom zase brouzdala v zabředlých vodách. Zkrátka… čekala jsem víc.
Kiv Čitrem
  24. 7. 2014, 11:54
Touha po větším sepětí s přírodou, oslava lesního tuláctví. Příklon k lidské přirozenosti a instinktům občas kolísá - zajímavě je tento rozpor zachycen v básni Továrna. Mezi nejlepší básně řadím V modřínech a Padlo dubisko. Občas více rétoriky než by bylo záhodno. Stezka z Bílovic do Obřan podél Svitavy je dnes frekventovanou a vyasfaltovanou bruslařskou tratí - zajímalo by mě, jak by se tady básníkovi líbilo (možná ty holky v sukýnkách :)