Originální název: The Chidren of Men

Motto - 2006
ISBN: 80-7246-337-3

Motto (2006) 80-7246-337-3 260
Naše vojsko (1994) 80-206-0411-1 205 pod názvem Země prázdných domů

Kniha vyšla i pod názvem Země prázdných domů.
Lidstvo se žene do záhuby. Ztrácí schopnost reprodukce, miliony obyvatel jsou zasaženy nemocemi a ti zbývající se navzájem vraždí.

Píše se rok 2021 a na zemi se již pětadvacet let nenarodilo jediné dítě. Populace stárne, ubýva lidí i sil a Omegy, děti zrozené v posledním roce plodnosti Homo sapiens, rozhodně nepatří k vzorným občanům. Theo Faron, historik a bratranec nevyzpytatelného Guvernéra Anglie Xana, žije i v této podivné době ve svém malém světě univerzitního Oxfordu a v minulosti, která mu poskytuje možnost nepřemýšlet o tom, co se stane...

Jednoho dne ale přijde výzva... Ve světě, který podlehl anarchii a násilí, je Theo pověřen důležitým ůkolem. Musí ochránit možná poslední naději lidstva - mladou těhotnou ženu. (Založil/a: matrosh)

Skřítek
  27. 2. 2013, 16:34
Až neskutečně reálně působí děj knihy, živý obraz katastrofy, tak všedně popsaná tyranie a anarchie, že jsem byla svědkem, nikoli čtenářem. Nemilosrdně jsem byla vláčena na poslední stranu knihy. I tak však musím přiznat, že filmové zpracování s knihou nemá moc společného a to pro film naštěstí, snad je to i tím, že jej do ruky dostal režisérský virtuóz Cuarón. Knihu je lépe číst před shlédnutím filmu, u mě to bylo bohužel obráceně, i přes nadšení z filmu má kniha jedno plus, naznačuje, nutí se zamýšlet, je propracovanější a vyzrálejší.Dilema: kniha nebo film? Neumím se rozhodnout.
Všivák
  10. 3. 2013, 13:16
Trošku to na mě působilo, že až na skvělý námět, neměla autorka dostatek materiálů na nějaký delší příběh. Aby to natáhla alespoň na nějakých 250 stránek, užijeme si spoustu flashbacků, a hlavně zdlouhavé popisování všeho možného. Působí to rozvlekle, a děj se příliš neposouvá. Samotný námět na vrcholné dílo nestačí. Film se mě dotknul mnohem víc. A to překopal příběh a samotné charaktery postav od základů. Ta budoucnost je ale vykreslená skvěle.
Tyet
  28. 9. 2015, 8:28
Experiment „člověk“ se nezdařil, ale Bůh k sobě nepovolává všechny najednou, ale postupně. Lidé se přestali rozmnožovat, muži jsou sterilní. Jak vypadá společnost, ve které je nejmladším lidem dvacet pět let? Jak vypadá beznaděj s vědomím, že to je „za pár“? Velmi zajímavá knížka psaná zdrženlivě a volným tempem. Podle recenzí, které jsem četla, je mnohem lepší než kniha film, který byl podle ní natočený. Ale kam se pak poděly úvahy hlavního hrdiny, padesátníka Thea? Vždyť o ně v knize jde především, nikoli o napínavý děj. Vývoj jedince od beznaděje k naději, od lhostejnosti k lásce - to je to, co mě na knize zaujalo.
Very.N
  25. 6. 2015, 11:48
Bohužel musím napsat, že je v knížce slabý děj. Možná je to tím, že jsem nejdřív viděla akční podobu v televizi. Spíše než o scifi šlo o důsledný rozbor pocitů, myšlenkových pochodů a psychických stavů hlavního hrdiny. Téma je úžasné, ale více bych si s ním pohrála (např. Omegy měly větší potenciál).
matrosh
  11. 10. 2010, 15:31
Pokud někdo bude od knihy čekat, že stejná jako film, bude opravdu zklamán. kniha je daleko volnější venuje si Theovu dětství a těhotná žena se objevi až v druhé půlce knihy. Mě osobně se ale předloha líbíla hlavně díky stylu psaní autorky a trochu mi připomínala svou atmosférou spíš román 1948, nebo komiks V jako Vendetta.
tomdra
  11. 2. 2012, 16:47
Tato kniha mě vůbec nezaujala a ani jsem ji nedočetl do konce. Prostě byla nudná. Doufám, že další knihy od tohoto autora budou lepší.
HellFire
  17. 8. 2012, 11:34
Zdárný příklad převodu knihy v film. Filmová verze je tolikrát silnější, že je až s podivem, jak nudná je verze knižní a jak někoho vůbec napadlo podle ní natočit film.
luksky
  17. 9. 2015, 12:13
Jedna z mála knih, kdy je lepší filmové zpracování. Přečetl sem, ale se zklamaním..možná ale z důvodu právě toho filmu, který sem viděl dříve.