Já Legenda

Já Legenda Originální název: I Am Legend

Laser-books - 2008
ISBN: 978-80-7193-247-5

Laser-books (2008) 978-80-7193-247-5 313

Já, Legenda je jedným z nejslavnějších upírských románu dvacátého století. Pravidelně se umisťuje mezi deseti nejlepšími díly v mnoha kritických studiích horrorového žánru. V době vydání byl prezentován jako science fiction - poprve vyšel v roce 1954, ale jeho děj se odehrává v budoucnosti roku 1976. Vliv románu na pozdější generaci horrorových autorů je nepopíratelný.... (text vydavatele)

kniha obsahuje povídky a novely:
Já, legenda (i Am Legend, 1954)
Pohřbené nadání (Buried Talents, 1987)
Za pět minut dvanáct (The Near Departed, 1987)
Obět (Prey, 1969)
Válka čarodějek (Witch War, 1951)
Tanec mrtvých (Dance of the Dead, 1954)
Bíle hedvábné šaty (Dress of White Silk, 1951)
Nepříčetný dům (Mad House, 1952)
Pohřeb (The Funeral, 1955)
Z hlubin stínů (From Shadowed Places, 1960)
Kdo je na drátě? (Person to Person, 1989) (Založil/a: matrosh)

Richard Matheson Richard Matheson
*20.02.1926

HPL
  17. 3. 2015, 16:27
Trapně přiznám, že ke knize mě přivedl film s Willem (ten je sice ze 3/5 dobrej, ale co s těmi 2/5 hollywoodskýho bullshitu?). Nicméně Matheson je světově uznávaný autor, a tak jsem se těšil, že předloha si s Fresh Princem vytře víte-co.
Docela šok je, že kniha byla napsána již léta páně 1954. Na textu samotném to totiž "téměř" není znát (těžko však odtušit, nakolik byla změněna v r. 82). Začátek je pozvolný a párkrát jsem si říkal, že se Rob nechová zrovna prozíravě. Ale nevadí – on totiž rozhodně není žádný vědec či učenec. Ne, je to obyčejný chlapík, co prožívá peklo a všechno se musí tvrdě učit od píky - což prospívá vyprávění.
Mono(dia)logy hl. hrdiny mají šťávu a dodávají příběhu správnou dávku schizofrenie. Brutální a syrové bez jakékoli zbytečné extrémnosti. Kniha toho navíc reflektuje mnohem víc, než je na první pohled vidno.
Co se "upíří" stránky týče (nebýt to vysloveně řečeno, ani bych nepoznal, že jde o upíry), tak je na svou dobu dost pokroková (mezi mnoha např. del Torova Nákaza se zde velmi inspirovala). Možná trošku škoda, že jsou upíři ponecháni hlavně na čtenářově fantazii, ale vlastně to ani nevadí - jde tu totiž o něco jiného. A snad nebude spoilerem, že za zmínku určitě stojí rozdíl živých a mrtvých upírů a také pěkně zvládnutá tématika křesťanského kříže (hlavně na svou dobu): "co by udělal muslimský upír, kdyby viděl kříž?" :D
Atmosféra si celou dobu udržuje vysokou úroveň, ale asi nejvíc mě zasáhla poslední věta kapitoly 13. To bylo peklo! A konec , ten byl ovšem naprosto famózní! – o moc líp už to zakončit nešlo. Název díla Vám skutečně dojde až na posledních řádcích! Jediné co bych vytkl, že tam mohlo být víc průzkumu a popisu života po apokalypse - těch 160 stran uteklo jako nic, a rozhodně bych si to přál delší.
Zkrátka výborná záležitost, plný počet a jasný oblíbený materiál. Čteno těsně po Planetě opic a cítil jsem zde podobnosti. Psychologická sci-fi (post-apo) je navíc můj oblíbený subžánr. --> 94%

A ještě pár slov o filmech.
a) Na přebalu mě dostala zmínka o tom, že Nevilla měl původně hrát Arnold! (snad se nemusíte ptát který). A víte co – podle mě by se do té role tenkrát v 90. hodil!
b) Co se filmu s Willem týče, po přečtení u mě totálně ztrácí zbytek sympatií. Pohádka pro malé děti oproti knížce. Podobnost s předlohou je totiž pouze v názvu díla a hl. hrdiny. A díky za to, alespoň mě kniha mohla překvapit.
c) Škoda, že se dalšího filmového remaku asi brzy nedočkáme. Ačkoli bych ho chtěl vidět s Arniem (na to už je trochu pozdě), Fassbender by do role taky přímo zapadl. Takové pěkně schizofrenně depresivní one man post apo show. Anebo možná ne film, ale minisérie. Nevyužitý potenciál tu rozhodně stále zůstává.

Povídky:
• Pohřbené nadání mě nijak nezaujalo a přišlo mi dost tuctové. Jednoznačně nejslabší povídka sbírky. 20%
• Za 5 minut 12 už na tom bylo o trochu líp. Taková malá "vtipná" jednohubka co neurazí, ani nenadchne. 56%
• Oběť byla dobrá. Sice trošku béčková, ale v sympatickém podání a s jaksepatří kvalitním závěrem. Je z ní poznat, co si z Mathesona vzal S. King. Snad jen mohla obsahovat trochu více "mýtu". 66%
• Válka čarodějek - přestože taky hodně béčkovitá, má skvělou hlavní (i když nedostatečně využitou) myšlenku. Dokážu si ji představit jako mangu (Japonci by to žrali), nebo jako popcornovku od Zacka Snydera. 74%
• Tanec mrtvých mě hned na začátku vyděsil překladem (některé věci zkrátka dobře přeložit nejde). Děj mi trochu připomněl (pro změnu) GRRM, a byl jsem zvědav, kam to povede. Bohužel to nevedlo nikam, přesto zajímavá atmosféra. 62%
• Bílé hedvábné šaty jsou taková malá duchařina. Žádný zázrak, ani hlubší pointa. Pouze lehce nadprůměrná atmosféra a dobrý konec. 58%
• Nepříčetný dům je o pořádným nervákovi a všichni, co se někdy skutečně vytočili kvůli maličkosti se u něj musí trochu zastydět. Dobře popsané pocity. Zápletka je hodně "kingovská" (existenciální spisovatelská krize). Konec dobrý, ale předvídatelný. 65%
• Pohřeb mi pro změnu zase trochu připomínal Poa. Obsahuje krásné vyjádření o omdlení (a to hned 2 krát). Opět trochu absurdní hříčka. Konec mě skutečně překvapil a upřímě pobavil (což sice asi nebyl účel, ale já se stejně smál z plna hrdla). 68%
• Z hlubin stínů už jen svým názvem připomíná Lovecrafta (ovšem jen zavádějícně). Začátek se slibně rozjížděl, a tak jsem doufal, že alespoň tato povídka vybočí z průměrnosti. Peterově předsudkům se dnes můžeme smát (nebo přinejmenším tolik neotřesou) - nicméně povídka je z Ameriky roku 1960, a to staví věci do trochu jiného světla, nemyslite? Opět povedena atmosféra, tentokrát s nudnějším koncem. Stejná písnička, jako u ostatních. 71%
• Kdo je na drátě? začal velmi slibně. Tak nějak jsem se nemohl zbavit pocitu, že "koukám" na díl Krajních mezí, či jejich děda - Twighlight zone (proč jsem tento pocit měl, jsem zjistil záhy). Opět tu máme zajímavý nápad, a ani atmosféra za ním nepokulhává. Konec byl paráda se vším všudy. Podle mě nejlepší povídka hned po legendě. 83%

Největší zápor dobrých povídek je nevyužitý potenciál. Zkrátka kvalita je hlavně v nápadu a stylu psaní. Povídky si jsou dost podobné, ale příliš krátké - očividně ale vyzní lépe na delším úseku (viz. Já legenda). Kolikrát i s dobrou atmosférou či nápadem, ale nedostatečnou hloubkou. Pokud se nejedná doslova o "oživlé anekdoty" (jako první 2 po legendě a Pohřeb), vypadá to, jakoby autor povídky nepsal v zrovna veselém období života a jsou často prostoupeny zoufalstvím, samotou a existenciální nevyhnutelností.
Matheson psát určitě umí, a je to znát! Dobrou atmosféru si udržuje i v banálních situacích. Rozhodně musím oponovat jakékoli kritice ohledně nudy, či nezáživnosti (co se stylu psaní týče). Má svůj vlastní, velmi zajímavý styl. Na jednu stranu naprosto všední a klasický, a přitom velmi unikátní. Nenápadný, a přitom strhující. O vlivu na současné autory jako S. King, G.R.R. Martin (a můžeme pokračovat směle dál...) nemůže být sporu, a bylo pěkné v autorově stylu tuto "inspiraci" vidět na vlastní oči.
Objektivně 4*(kvůli slabším povídkám), ale dám 5, jednak kvůli tomu, že legenda mohla být vydána i bez nich a tak jsou pouze "navíc", a také kvůli zručnému spisovatelskému skillu Richarda Mathesona.

PS: Potěšily data vydání jednotlivých povídek.
PPS: V doslovu jsem se dočetl o Mathesonovi spoustu zajimavych faktů, z nichž některé jsou z knihy velmi patrné, a přesto (nebo možná právě proto) mě mile překvapily - jmenujme hlavně působení v Twighlight zone!
PPPS: Jak již řekli mo(u)dřejší než já, obálka by byla vhodnější bez Willa :D
Jokolo
  31. 3. 2013, 23:20
Četl jsem až po filmu a musím říct, že jsem dobře udělal. Film v podstatě okopíroval jen základní myšlenku a jméno.
Kniha má naprosto dokonalou atmosféru. Možná to tak připadalo jen mně, protože jsem začínal číst s velkým očekáváním, tak jsem si to možná i dotvářel k obrazu svému, každopádně jde rozhodně o vysoce nadprůměrnou knihu, při jejímž čtení jsem doslova zarýval nehty do obálky a sám jsem napodoboval nohou utíkání při jedné ze scén. Doslova jsem tím proletěl.
Povídky na konci knihy sice nejsou nic velkolepého, ale některé z nich staví na velmi dobrém nápadu a jsou velmi poutavě napsané.
Pro mě rozhodně nejlepší kniha tohoto žánru.
Aktualizace po čtvrtém přečtení: Jedna z nejlépe napsaných knih (ne-li nejlepší), jaké jsem kdy četl
Samael
  28. 3. 2013, 22:59
Jako první jsem viděl film,který je fantastický.Rozdíl mezi filmem a knihou je obrovsky v neprospěch knihy.Je čtení který nenadchne,ale ani to není nudné.Zbývající povídky,ale kvalitu nemají.
Peter.Melon
  4. 1. 2012, 15:35
Film byl dobrý a knihu jsem taky četl.Zajímavá kniha.Je v ní spousta napětí a dechberoucích scén.Knihu hodnotím 80 procenty.Je to scifi kniha,která má své osobní kouzlo.Autor je zajímavý člověk a možná génius.
Taylor
  26. 4. 2015, 17:31
Matheson je opravdu mistr žánru. Novela Já Legenda je toho důkazem. Film z roku 2007 s knihou nemá společného vůbec nic.Tedy az na název. Kniha je o parník před filmem a to, že kniha byla napsána v roce 1954 na ni není vůbec znát. Opravdu stoji za přečtení. Co se povídek z druhe půlky knihy tyče tak ty sou dle mého názoru fenomenální. Rozhodne knihu po dočtení Já Legenda neodkládejte a vesele pokračujte dál. Budete prijemne prekvapeni. Za mě 100%! ;-)
jirkam
  17. 8. 2012, 17:10
Pěkné čtení, příjemně mě překvapila odlišnost od filmu. Nečekaný závěr hodnotím kladně. Realistické vybarvení osamělého života v apokalyptickém světě.
Galeana
  20. 7. 2010, 21:04
Já osobně si myslím, že kniha (respektive povídka) byla lepší než film. Skutečně totiž zachycuje zoufalství nad samotou a touhu po lidské bytosti (ujetí se dívky). Je to veliký rozdíl oproti filmu, kde se prohání hrdina bez bázně a hany a končí to úplně jinak. Konec v povídce je o tooolik lepší.
Budulman
  5. 9. 2014, 21:43
Poslední slova v knížce... Jsem legenda... Konečně vím, jak byla myšlena a v kontextu celé knížky dávají sakra smysl.
Musím říct, že pro film až tak moc neznamenají a opravdu mi došly až po přečtení tohoto díla, které je zase o dost jiné, než je následná filmová adaptace.
Navíc, když si člověk uvědomí, kdy byla tahle knížka napsaná, klobouk dolů!

Střídání napětí, vzpomínek, bezmoci, samoty, vše úžasně poskládáno do jednoho celku s koncem, který je ve své podstatě opravdu uvěřitelný a při pomyšlení na vývoj událostí pravděpodobný.

Děkuji pane Mathesone za skvělý zážitek!
MirecSK
  17. 6. 2014, 17:23
Kniha nemá naozaj s filmom veľa spoločného. Román alebo skôr novela sa číta ľahko. Nie je tomu čo veľmi vytknúť, azda až na záver, ktorý sa mne osobne veľmi nepáčil, chýbalo mu vyvrcholenie. Poviedky som prečítal tri a stačilo mi.
Celá novela ma skrátka nezaujala natoľko, aby som si ju znovu prečítal a kvôli dosť slabým poviedkam hodnotím celú knihy na 3 hviezdičky.
Zazuk11
  29. 9. 2016, 11:47
Musím přiznat, že film patří k mým nejoblíbenějším. Proto jsem se rozhodla přečíst knihu, ale ta mi trochu zklamala.
Michellita
  15. 9. 2012, 0:05
Povídka Já, legenda je výborná. Bohužel celkový dojem z knížky mi zkazily ostatní povídky, které mě už moc nebavily.
fordhont
  17. 9. 2010, 22:41
Kniha obsahuje soubor kratších povídek a delší povídku "Já legenda". Představuje základy hororu pro pozdější filmy i knihy. Film byl samozřejmě zpracován podle požadavků produkce, tudíž pozměněn na atraktivnější pro konzumního diváka. Určitě zajímavé čtení.
Štěchýto
  4. 7. 2010, 13:12
Film byl bezvadný, kniha dobrá, ale měla jiný příběh a byla dost krátká. Hlavní postava se utápí v alkoholu, cigaretách a je poslední člověk na zemi. Přes den je venku a hledá zásoby, v noci se brání a schovává proti upírům. Zbytek povídek mě už nebavil.