Přítelkyně

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Motto - 2013
ISBN: 978-80-7246-740-2

Motto (2013) 978-80-7246-740-2 128

Dvě novely o ženském přátelství. První je příběhem dvou kamarádek z vysoké školy, z nichž jedna žije v Londýně a druhá v Praze. Druhá novela vypráví o dvou sestrách, Lucii, ženě podnikatele, se rozpadne manželství a ona bojuje o děti, Anna se zamiluje do ženatého muže. (Založil/a: Kůstka)

alča87
  20. 7. 2013, 8:25
Barbara Nesvadbová nedokáže překročit sebe sama. Pořád stejné příběhy trochu jinak. Pořád intelektuálky (tedy tvrdí to o sobě). Nesympatické ženy, který člověk nemůže fandit. Chlapy jsou prostě vždy ti špatní. Jestli má autorka sama špatné zkušenosti, nemusí v ostatních ženách vzbuzovat dojem, že chlapi jsou bestie. Ne každé manželství se rozpadne, ne každý muž podvádí manželku a všechny ženy nejsou naivky nebo milenky ženáčů.
Po zkušenosti s touto autorkou jsem nic jiného číst už nechtěla, ale byla jsem dotázána na můj názor tak jsem si to přečetla (je to pár stránek, takže to moc času nezabralo a stejně jsem se nudila v práci). Příběhy asi mají být o ženách, které to nevzdávají, ale ženské hnutí posouvají zase o krok zpět.
Jediné co se mi "líbilo" byl fakt, že v první povídce je špatná i žena (tedy přesněji kamarádka).
marta-b
  4. 8. 2014, 11:10
Víc se mi líbila druhá novela v knížce, ale musím říct, že Nesvadbová pořád točí dokola jeden příběh - žena samoživitelka, má jedno dítě a nedokáže do svého života přijmout muže i když tvrdí, že ho miluje. Ten pak vypadá jako nějaký šílenec, který trvá na tradičním pojetí vztahu. Je to plné ohraných schémat a trochu to nudí. Nevim, jestli ještě někdy sáhnu po další knížce z její dílny.
venison
  29. 12. 2013, 0:26
Takové "lehčí" čtení pro ženy, které si potrpí na emancipaci :-) Kniha "Přítelkyně" moc o přátelství není, spíše o vztazích silných žen a slabých mužů, kteří mají potřebu dokazovat svojí autoritu "mocí".. První povídka "Horevašek" se mi líbila podstatně více než povídka "Anna".. Tady se autorka pere s otázkou, zda je žena šťastnější jako soběstačná samoživitelka nebo k životu potřebuje archetyp klasické rodiny s manželem na prvním místě.. Nechce být sama, ale zároveň se nechce přizpůsobit a plnit plnohodnotnou roli ženy hospodyňky bez práv na společenský život a osobní prostor.. Myslím si, že ve společnosti dost aktuální téma.. Druhá knížka ukazuje tahanici o děti a opět srovnává živit otahané ženy od rodiny a svobodomyslné ženy single.. Velmi sociální román..
Miriam
  3. 9. 2014, 18:32
Dočteno za jedno odpoledne. Knížka o ženách pro ženy.
Ovšem myslím, že za půl roku nebudu vědět o čem to vůbec bylo. Nenadchne, neurazí...
Alaglesia
  11. 3. 2015, 19:08
První kniha od této autorky. Nenadchla ani neurazila. Styl vyprávění mi moc nesedí, ale zaujaly mě příběhy v knize. Jsem zvědavá, jestli další tituly budou podobného rázu nebo o něčem jiném. Každopádně témata jsou trochu depresivní. Trošku mi to připomíná Monyovou, ale ta je čtivější a vtipnější.
Laděnka Šušu
  13. 5. 2014, 23:14
No teda po této knize aby člověk uvažoval, zda stojí za to vstupovat vůbec do manželství, porodit děti či zasvětit život rodině. Takový pesimismus nad životem mi z knihy už dlouho nečišel. Samozřejmě některé případy takto končívají, ale tady jakoby v realitě této knihy je to na denním pořádku. Žena trpitelka, vězeňkyně, na níž rány osudu jsou páchány muži či mužem, kterému kterému tak oddaně ONA zasvětila život.
Nejsem si zcela jistá, zda si někdy přečtu další dílo od Barbary Nesvadbové, snad až tehdy, když se budu chtít dostat do opojení melancholie nad životem a nespravedlností osudu a údělu žen...
cachanell
  7. 9. 2014, 9:02
Nenadchne, nepotěší. Dvě povídky spíše vhodné do časopisu. Kniha jakoby rychle dělaná proto, aby vznikla kniha.