Černý jestřáb sestřelen

Academia - 2008
ISBN: 978-80-200-1602-7

Academia (2008) 978-80-200-1602-7 363
PRAGMA (2007)

Devětadevadesát elitních amerických vojáků padlo do tisíce střelců, ranění krváceli, docházela jim munice, voda i zdravotnický materiál. Příběh na motivy skutečných událostí vás strhne do přeplněného tržiště v srdci somálského Mogadiša. Žurnalista Mark Bowden, nositel literární ceny, dramaticky zachycuje tento trýznivý osud očima mladých mužů, kteří ten den bojovali. Využívá při tom rozsáhlé rozhovory s účastníky z obou stran, videozáznamy a přepisy rádiových hlášení. (Založil/a: crha)

Mark Bowden Mark Bowden
*17.07.1951

janeicka
  8. 7. 2015, 11:28
I já jsem se ke knize dostala až po několikerém sledování filmové verze, takže mi vůbec nedělala problém orientace v ději a postavách. Navíc jsem přivítala, že se o vojácích, které už dlouho znám jen z filmu, můžu něco víc dozvědět, o jejich osobních životech a rodinách. Celou knihou pak prostupuje neustálá rivalita mezi oddíly Delty a Rangers. Kniha mne okamžitě vtáhla do děje, bojové scény byly velmi realistické, takže za sebe mohu jen doporučit - perfektní zpracování jedné nepovedené americké vojenské akce.
Casey
  28. 3. 2014, 15:51
Knihou jsem se doslova protrpel. Toto tema me zajimalo, tak jsem se pustil do cteni. Nijak se nelisi od filmu v tom smyslu, ze se celou dobu pouze strili a vsude je zmatek. Bohuzel takovy zmatek jsem mel i v postavach a mistech. Nejak jsem to zkratka nepochytil a kdyby knizka byla o pulku tenci, nic by se nestalo.
koki.veru
  10. 4. 2016, 12:18
Velice zajímavá knížka, ale ne úplně můj šálek kávy. Přesto jsem ráda, že jsem se odhodlala do ní pustit a přečetla si jí. Zajímavě napsané, knížka plná napětí a válečných příběhů. Asi nikdo si nedovede představit, co se tam skutečně dělo.
Mágr
  7. 7. 2012, 8:35
Skvělá kniha se, alespoň podle mě, pozná tak, že přeletíte poslední stránku a dostaví se stesk. Stesk po kulometné palbě slov, naturalistických výjevech, reáliích boje v pasti. Můj přebal je značně znehodnocen. Paperbook jsem totiž četl v písku, u bazénu, na záchodě, v autobusu,ve vodě. Kdybych létal do práce vrtulníkem, asi mi nějaké stránky načne i rotor vrtule. Je to vůči knize neuctivé, ale ta má vypadá jako by si ji chlouba americké armády vzala do Mogadiša, popsala ji a vrátila mi příběh, ze kterého čpí pot, moč a krev smísená s olovem..Jídlo bezprostředně po čtení, nechutná dobře..
Libosh
  21. 4. 2014, 20:33
Knihu jsem četl až po tom, co jsem viděl film a ne jen jednou. Tudíž jsem věděl, co se týče dění kdy zhruba mohu co čekat, o postavách jsem taky nějaký přehled měl, takže ten zmatek o kterém píše Casey se nedostavil. Knihu jsem doslova prolít ani jsem nevěděl jak. Četl jsem ji na střední škole a natolik mě zaujala, že jsem si dovolil ji číst i v hodině zeměpisu, kde učitel byl metr a i spadnou špendlík na podlahu bylo slyšet. Taky že mě s ní vyhmátnul. Chci tím říct jedno. Kniha je skvělá!!