Píseň o Rolandovi

Píseň o Rolandovi Originální název: La Chanson de Roland

Odeon - 1986

Odeon (1986) 228

Píseň o Rolandovi je jedna z nejstarších francouzských literárních památek. Pochází pravděpodobně z 11. století (období středověku) a žánrem je to hrdinský epos, nejznámější z „chanson de geste“ (písně o činech). Řadí se do královského (karolínského) cyklu s ústřední postavou Karla Velikého, případně členů jeho družiny.
Píseň oslavuje rytířskou čest, statečnost, oddanost. Postavy charakterizuje jejich jednání. Skladba opěvuje hrdinské činy rytíře Rolanda. Oddaní a stateční bojovníci jsou však idealizovaní (podobně je tomu u zobrazování světců). Představy o ideálu rytíře se prolínají s obrazem křesťanské etiky: dokonalý hrdina-rytíř je odvážný, věrný svému pánu i Bohu a pohrdá smrtí.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Trpn1805)

Autor neznámý Autor neznámý
*? - †?

KajaKolar
  11. 6. 2013, 18:39
Když jsem otevřel tuto stránku, Píseň o Rolandovi měla hodnocení 71%, což mi přijde dost nadhodnocené. Pravděpodobně to bude stářím této knihy, ano jedná se o jednu z nejstarších francouzských knih, ale nemění to na tom, že kniha je dost jednoduchá. Hrdinský epos míří až k pohádkám. Je celá rýmovaná stylem láska - páska. Že bych knihu četl víckrát, to asi ne. Až nějaké budu mít, tak možná svým dětem.