Doktorka Samantha

Originální název: Domina

Alpress - 2001
ISBN: 80-7218-592-6

Alpress (2001) 80-7218-592-6 624

V roce 1881 získává Samantha Hargraveová jako jedna z prvních žen diplom na lékařské fakultě.
Je to doba, kdy lidé umírají z nedostatku hygieny, doba, kdy porodní bolesti jsou považovány za boží trest a každý si může koupit léky třeba i se smrtícím účinkem.
Jako mladá odjíždí Samantha z Londýna do Ameriky, avšak ani tam není společnost o nic osvícenější - a kromě toho i zde je představa ženy-lékařky zcela nemyslitelná. Samantha svádí mnohaletý boj nejen za možnost provozovat vlastní lékařskou praxi a zachraňovat životy pacientů, ale i za nástup modernějších medicínských metod a v neposlední řadě také za své osobní štěstí.

23.44
  4. 8. 2012, 14:09
Mně se to líbilo, záleží na tom, co od knihy člověk očekává. Společenský román, čtivý, v kolonce na dovolenou. O poměrech ve zdravotnictví 19. století, období převratných objevů, které dnes považujeme za běžné, o diskriminaci žen a nevzdělanosti lidí. Taky o velké lásce, možná popsané sladce až lepivě, ale my holky to občas takhle potřebujeme.
Yggdrasil
  19. 6. 2014, 13:29
Výborně podaný příběh. Popsané poměry života 19. století byly naprosto kvalitně a jak to tak u Barbary bývá i ústřední postava a její životní peripetie byly vykresleny naprosto dokonale. Jedna z mým nejoblíbenějších knih autorky.
Mira
  24. 10. 2012, 9:32
Byla to moje první knížka od Barbary Wood a líbila se mi.Je to úplně z jiného soudku než její poslední knihy.Zajímavé téma a velmi dobře se to čte.
Digi
  11. 8. 2014, 19:53
Naprosto nádherný příběh o mladé dívce Samanthe, která se musí od dětství starat o sebe a vyrůstá v těžších poměrech. Rozhodne se být lékařkou ač jako žena to má velmi obtížně. Společnost ženy zavrhuje. Musí se doslova probojovat než dokáže, že ne jen muži mohou býti dobrými lékaři.
Roanna
  2. 11. 2011, 8:57
Zajímavá, čtivá knížka, jen té kvantity děje je občas na úkor kvality. Nebylo by naškodu zvolnit tempo a ukončit děj dřív, než dojde k úplnému vybití čtenářových emocí.(Což bylo u mě někde za půlkou knihy). Každopádně i když bych knihu oklestila o některé, příliš na city hrající pasáže, někdy si ji ještě přečtu.
NikDisk
  12. 9. 2015, 14:32
Moc pěkně napsaná kniha. Zde člověk vidí, že to ženy dříve opravdu neměli lehké. Mít po třicítce 6 dětí, proboha, to bych se zbláznila. V té době bych nemohla žít, když bych byla brána pouze jako "továrna na děti". Ale kniha opět moc pěkná, řadí se mezi první příčky a rozhodně doporučuji přečíst.
Janiani
  14. 10. 2014, 21:41
Podle mého nejlepší kniha od autorky. Samatha a její lidský příběh plný osudem připravených tvrdých lekcí, kdy zakopává, ale přesto pokaždé vstane a vybruslí z každé situace. Slzy i smích vás během čtení zřejmě neminou. A vždycky vzdávám díky, že žiju v této době...