Národní třída

Národní třída Originální název: Národní třída

Labyrint - 2013
ISBN: 978-80-87260-55-5

Labyrint (2013) 978-80-87260-55-5 152

Klub osamělých rváčů. Hlavní hrdina, přezdívaný Vandam, vypráví příběh svých životních soubojů s městem, nedávnou minulostí a rodinnými démony. Drsná a zároveň melancholická novela ze sídliště, kde lidé a domy vzdorují přírodě i neodvratnému zániku. Nový Rudiš zasáhne čtenáře přímo na solar. Inspirováno skutečnými událostmi.

"Vždycky může vyhrát jen jeden. Takhle a ne jinak funguje svět. A když zkusíš někoho zmlátit, tak pochopíš, jak to funguje a nebudeš mít už potřebu dál pátrat a tápat. Někoho poučíš o životě a sám budeš taky poučenej." (Založil/a: inhalium)

Kukpiss
  18. 6. 2013, 22:02
Sonda do života (ne)poučeného muže. "Chci ti jen říct, že já vim že v nás pochodujou příští vojáci a nafukujou se příští vojevůdci, protože mír je jenom iluze, protože my sme pořád ve válce." Rytmus knihy je skutečně výjimečný: krátké hbité údery na solár, finální rána, krev a studená zem.
nef7
  31. 12. 2013, 11:30
Rudiš se v této knize opakuje. Mrzí mě to. Vůbec jsem se už nedokázala soustředit na obsah. Jen na to, jak pořád používá stejnou formu psaní. Jak v textech používá stále stejné mechanismy, které se mu už jednou osvědčily. Stejný styl vyjadřování postav, stejné všechno. Je mi líto, že se neodváží někam se zase posunout. Že si vytvořil schéma, do kterého vpasovává vždy jen slova s trochu větší, nebo menší obmněnou.
LadysR2
  27. 9. 2015, 11:27
Rudišův druhý zásek na mojí pažbě a zase nářez!
Vandam je .... říman. Jeho slovy. Římskej válečník za pravdu! A tak trochu hajzl, skinhead, rváč. Ale když ho trošku poznáte, tak to vlastně takovej hajzl neni. Dokonce sem se přistihl, že mu fandim.
Národní třída je plná drobných pohledů na nás a do nás. Plná malých životních mouder, který sice podvědomě víme, ale když to člověk čte pojmenovaný od Rudiše, tak to má to správný grády.
Takže koncenrtation, junge! A akce! A bude to cajk!
Seňorita Eskimo
  2. 2. 2014, 14:09
A pak zase cejtíš, jak jsi dal pravačkou dějiny světa do pohybu.
Cajk.
Cajk.
Z píčovin se skládá svět.

Zvlástní, bezprostředně po přečtení mám fakt pocit, že mě tahle socka a smažka poučila o životě. A jo, je to svět z úplne jiný perspektivy a ten konec mě vážně vzal. Ale cejtím, že za chvíli to bude pryč. No, některý části možná ne.

Já vim, co chcete říct. Ale neřikejte nic.
Radka Pařízková
  15. 3. 2015, 18:40
Styl psaní mě už od samého začátku naprosto paralyzoval. Ze začátku zmíňka o Hitlerovi se čtenáři může zdát nepříjemná a později v průběhu knihy až vtíravá, ale jak se člověk dostane na konce.... úplně ho to usadí.
bukackovah
  22. 11. 2013, 0:13
Velice humorné, mnohem zajímavěji však působí, když vám ji někdo čte nahlas. Knihy tohoto typu mám ráda a velice se mi líbilo, s čímž jsem se ještě nesetkala, neobvyklá kombinace tohoto bezprostředního psaní s mýthičnem, v podobě vyobrazení vlka, nebo klinické smrti na konci. Kniha ve mě tedy zanechala velice kladný dojem.
jakub.s
  4. 4. 2015, 1:40
Na můj vkus možná až příliš machistické a vykřikující až moc generalizujících mouder. Taky jsem možná jen paranoidní, ale celé mi to přišlo jako lehce arogantní pokus napsat něco ve stylu Bukowského. Líbí se mi ale místy až "mystický" podtext (vlk...) v kontrastu s jazykem a podobně. A asi mám nějakou slabost pro výčty a opakování určitých motivů.
Jirka Tichý
  5. 8. 2015, 13:53
Něco takového jsem ještě nečetl (nemám moc beletrie načteno). Bylo to velmi sugestivní, psychologický. I změna uprostřed, kdy se proměnila pozice vypravěče byla dobrým oživením. Líbil se mi jazyk i styl vyprávění. (První kniha od Rudiše, takže nevím, jak moc se opakuje). Téma zhrzenosti městské "spodiny" a její inklinace k extremismu se mě dotklo a Hitlerovský odkaz útočící na stereotypnost myšlení mě pobavil.