Homo urban

Homo urban

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-87407-04-2

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-87407-04-2 112

Autorská publikace HOMO urban přináší 70 fotografií dokumentaristy Imricha Vebera ve výrazné grafické úpravě Jakuba Wdowky. Nakladatelství PositiF tím zahajuje edici autorských fotografických publikací výrazných fotografických projektů autorů ze střední Evropy.
Fotografie Imricha Vebera vznikaly v období let 2008-2012. Nabízí v nich zcela emotivní, pocitovou reflexi z evropských měst, která navštívil. Bez nároku na pravdivost přináší pohled, který má především rezonovat s naší zkušeností. Nedělá si hlavu ze sociologických, ale stejně tak i fotografických postulátů jak na současný fenomén města nahlížet. V pohledech na evropská města vedle sebe bezhlavě vrší záběry na hodně různorodá místa - Praha, Madrid, Opava, Bělehrad, Mikulov, Olomouc, Évora, Budapešť, Moskva, Porto, Berlín, Paříž, Benátky, Kerkyra, Užhorod, Londýn, Prešov, Rybaki, Lisabon... Obvykle mezi světem velkoměst, menších a malých měst, západní a východní Evropy nebo jižní a severní částí hledáme subtilní rozdíly, podle jemných náznaků spíše rozlišujeme. Rozhodně bychom tyto fotografie nekladli vedle sebe. Tím jsou ale záběry Imricha Vebera provokující. Pocitově v nich kolážuje společnou identitu. Vytvořil jakýsi obraz evropské komunity, dialog fotografií, zkušenosti svého domovského opavského života s ostatními městy. (Založil/a: Kůstka)