Originální název: Die vierzig Tage des Musa Dagh

Vyšehrad (2015) 978-80-7429-618-5 752
Vyšehrad (1988) 638
Odeon (1972)
Vyšehrad (1950)

Nejslavnější autorův román, který zachycuje genocidu během první světové války - snahu Turků vyhladit Armény.
Hlavním hrdinou je Gabriel Bagratjan, Armén žijící v Paříži, který se rozhodne svému synovi ukázat rodnou zemi, ve které se stává vůdcem sedláků v boji proti turecké přesile. (Založil/a: mohamedsfinger)

vladislaus
  1. 10. 2013, 10:47
O genocidě Arménů jsem už viděl nějaký film, ale tato kniha o této hanbě Turků vypráví snad ještě hlasitěji.
Skřítek
  18. 2. 2013, 7:13
Kniha apeluje na osobní zodpovědnost, svědomitý přístup k politice. Předkládá nám úvahy o lidské vině, pudu sebezáchovy a lidských ústupcích. V knihovnách je spousta zbytečných slov, ale tato kniha mezi ně nepatří, naopak jde o skutečný šperk.
Kukpiss
  3. 9. 2012, 19:38
SPOILER: "V jiném transportu putují zas snoubenci. Jsou ještě velmi mladí. Ženichovi sotva teprv lehké chmýří zbarvuje horní ret. Hrozivě se blíží hodina, kdy budou vyčleněni ostatní muži. Nevěsta připadne na dobrý nápad a převleče milence do ženských šatů. Lest se zdaří a obě děti se smějí ve svém blaženství ze šťastné proměny. Poblíž většího města jim přijdou naproti cizí četedžiové, ozbrojení dobrovolci. Jsou na bujarém lovu žen. Volba stihne mimo jiné nevěstu. Ta se křečovitě drží ženicha: "Proboha nechte mě u ní! Má sestra je hluchoněmá. Potřebuje mě!" "To není důvod, canim, dušičko má! Ta švarná holka půjde taky s námi." Zavlekou dvojici do špinavého domu. Tam se pravda rychle odhalí. Četedžiové jinocha naráz zabijí. Pak mu uříznou pohlaví a vstrčí mu je do úst, jejichž rty jsou ještě rudě zbarveny hennou, maskující ho za ženu. Po nejhroznějším zneužití přivážou dívku nahou k mrtvole ženichově, a to hlavu k hlavě, takže se krvavý úd dotýká její tváře."
svobodka
  10. 11. 2012, 14:31
Kniha byla napsána od července 1932 do března 1933. V té době již svět znal Mein Kampf, v němž o budoucích, daleko krutějších "zajišťováních" mluvil zcela nepokrytě Adolf Hitler. Pár dní po ukončení Werfelova románu se prodral v Německu k moci, aby mohl tyto plány, daleko překonávající "sanitární akce" tureckých generálů, uskutečnit.
Arakkis
  26. 12. 2012, 10:53
Kniha, která kolovala ve Varšavském ghettu a dávala naději Židům, které za 2. světové války potkal stejný osud jako Armény za 1. světové války, popisuje osud lidí z několika Arménských vesnic na území dnešní Sýrie, kteří po 40 dnů odolávali agresi Turků. O arménské genocidě se moc neví a tato kniha je ideální příležitost, jak si doplnit znalosti o tomto činu, kdy osmanští Turkové povraždili v letech 1915 - 1917 přes milion Arménů. Werfel napsal knihu velmi čtivě a srozumitelně a jak se do ní jednou začtete, jen tak vás nepustí. Dávám 100 %