Deník šílené manželky

Knižní klub - 1998
ISBN: 80-86337-38-3

Knižní klub (1998) 80-86337-38-3 184
Eroika (1998)

Příběh tohoto částečně autobiografického románu má poměrně fádní zápletku: Xénie, hlavní postava knihy, vypráví o svém manželství, které se jí nedávno rozapadlo a ona zůstala sama se dvěma malými dcerami, Justýnou a Kristýnou. Manžel Petr jí opustil kvůli mladší ženě a Xénie to nesla dost těžce.

Potud je to příběh jako z hloupé červené knihovny, ale styl psaní Ireny Obermannové a hlavně dobové pozadí, na kterém se vše odehrálo, udělali z této knížky poměrně zajímavou podívanou do autorčina nitra a okolního světa devadesátých let minulého století.

Xénie prochází klasickým vývojem po nečekaném rozchodu, kdy se snaží pochopit, kde se stala chyba a cítí, že jí její manžel chybí i po tom všem, co jí provedl. Pak se tyto stavy střídají s pocitem, že všechno zvládne i bez něj a že se uživí svým psaním. Pro rozhlas už totiž napsala několik pohádek a pořadů, a tak v tom chce zase pokračovat. V té době píše o krásné panně Uliáně a pohádkový příběh se jí prolíná s vlastním životem. (Založil/a: marta-b)

marta-b
  23. 3. 2010, 20:24
Líbil se mi hlavně způsob, jakým autorka prolínala přítomnost s minulostí a také s fiktivním světem svých pohádek, které psala. Každá kapitola byla navíc zahájená jednou z básniček, které Obermannová napsala. Většinou to byly vtipné rýmovačky na téma, o jakém nadcházející kapitola pojednávala
LadysR2
  16. 2. 2013, 19:56
Místy až úsměvně psaný příběh o neveselých časech opuštěné manželky a milující matky. Takovej vztah, jako má se svýma dvěma dcerkama, bych klidně bral se svýma dětma, až budou starší
petra.kanajlova
  23. 6. 2015, 12:07
Na to že jsem ženská, tak jsem to ani nedočetla. Sloh pro mě krkolomný, nechápu někdy smysl vět. . Ztrácení se v ději, neustálé hrabání se v sobě samotné, což mi u knih víceméně nevadí, ale nesmí to příliš zastínit děj. Pro mě ztráta času. Již po čtyřech stránkách jsem měla chuť to odložit. po polovině knihy jsem to udělala. Nemám ani chuť to dočíst.