Sníh

Sníh Originální název: Snow Crash

Talpress - 2000
ISBN: 80-7197-109-X

Talpress (2000) 80-7197-109-X 544

Kultovní kyberpunkový román Neala Stephensona, pro kterého znamenal raketový start do světa sci-fi, představuje Ameriku takovou, jak ji (dnes ještě) neznáme: jako změť městských státečků založených na prodejních licencích a propojených pouze hypermoderní virtuální sítí, jakýmsi Internetem na třetí. Tento svět je však ohrožen novou drogou zvanou Snow Crash, která je zároveň i počítačovým virem. Na scénu tedy vstupuje Hlavní Hrdina, geniální hacker, mistr bojových umění a zaměstnáním poslíček pro mafiánskou rozvážkovou službu pizzy. Jeho úkolem je zachránit civilizaci před osudem, který stihl staré Sumery při stavbě Babylónské věže...
Vize postmoderní společnosti ohrožované zcela současnými riziky, přímo ďábelské tempo rozvíjení děje a lehce černý humor - to všechno jsou nepochybně důvody, proč se tato kniha stala světovým bestsellerem. (Založil/a: Tuax)

Neal Stephenson Neal Stephenson
*31.10.1959

vladislaus
  23. 4. 2012, 15:18
Tak tady jsem šlápl vedle. Zjistil jsem že nemám rád přetechnizované knihy. Je to samý hardware a software. Dále jsou do toho vmíchány legendy starých Sumerů a Židů, které jsou dopodrobna rozpitvávány. Mě to opravdu nebavilo, i když autorův nápad na tuto knihu je dobrý. Příště stručněji prosím.
Skřítek
  13. 1. 2013, 6:36
Až na pár povídek v Ikarii jsem se kyberpunku vyhýbala, oslavné recenze na Sníh mne však zlákaly a musím uznat, že příběh má spád, umí zaujmout, čte se dobře, někdy je trochu kostrbatý a souvislosti se musí domyslet. Autor a jeho díla mají jistě své příznivce, sama se k nim nezařadím.
lusk_lusk
  1. 12. 2013, 21:38
Přesto že je román plný, a to zcela záměrne, klišé jak z akčních filmů, jsem si jista že by ho neměl vynechat žádný čtenář zabývající se literárními a uměleckými směry posledních desetiletí. Malá drztá a drsná skejťačka přitom děsně sexy, dredatý superhacker se samurajskými meči, také děsně sexy a elegantní extrémě inteligentní žena vždy nad věcí jak jinak než také děsně sexy, k tomu spousta výbuchů, požárů, nastražených léček a nejrůznějších konspirací. To jsou důvpody proč bych dala hvězdičku a vykašlala se na to. JENŽE! Obrovská spousta zásadních nápadů a myšlenek které v kyberpunku ani sci-fi obecně nemají obdoby, navíc vtipných myšlenek. A je zřejmé že zasazení těchto reálií prostě nejde do psychologického drama. Občas je třeba udělat i krok mimo svůj okruh oblíbenců, jak jinak ho rozšíříme.
Methat
  10. 3. 2016, 23:58
Obsahuje spoiler spoiler Výborný cyberpunk napísaný v roku 1992, kedy ešte neexistovali MMO hry, Windows a autor nemal "z čoho" čerpať. Aj tak vystihol budúcnosť výborne, pretože si ju človek môže porovnať s dnešným virtuálnym svetom. Niektoré pasáže boli úsmevné (technické), no autor tieto veci na konci knihy celkom dobre vysvetlil. Aj tak autor dobre vystihol vývoj počítačov, pretože dnes sa všetko točí okolo virtuálnej reality (Oculus Rift, HTC Vive alebo PS VR) a čoskoro tam ľudstvo či chce, či nechce, skončí.

Tiež som sa nejako nemohol stotožniť s hlavným hrdinom. Japonec krížený s černochom (a pritom jeho otec bol Američan), ktorý je výborný programátor a ešte k tomu zdatný v bojovom umení s katanou. Veľmi ma zaujala časť knihy, kedy Umi hovorí s Knihovníkom a dozvedá sa zaujímavé informácie z minulosti, ktoré by mali byť podľa skutočnosti. A čo keby to tak bolo?

Kniha obsahuje aj nudnejšie pasáže a niekedy som sa v deji strácal. Koniec knihy nepôsobil ako koniec ale ako keby si autor dal prestávku na čaj a o hodinu by sa pustil do pokračovania, kde by celú knihu uzavrel. Umi na konci nevysvetlitelne zmizol, Fido si trápne hodil kamikaze a S.O. robila ako by sa nič nestalo. WTF?!
Zhabza
  20. 10. 2011, 19:43
Paradoxně jsem se k tomuto Stephensonovu dílu dostal až jako ke třetímu. Teď musím čestně prohlásit, že jsem tím definitivně pochopil, proč se jedná o dílo kultovní a autora si zapisuji červeným perem. Naprosto strhující čtení.
mumin
  5. 11. 2015, 1:03
Místy výborné, jako celek zklamání. Řadit Sníh na úroveň Sterlingova Schismatrixu nebo Gibsonova Neuromancera určitě není na místě. Stephenson sice vsadil na čtenářsky vděčné ingredience (hlavní hrdinové jsou cool a sexy, záporáci víc než zlí, budoucnost je temná a akční scény mají spád), ale příliš chutný pokrm pro náročného čtenáře neuvařil.

Multietnická Amerika budoucnosti je roztříštěná do malých autonomních státečků. Zatímco vliv federální vlády je zanedbatelný, reálná moc patří omnipotentním korporacím, mafiím a agresivním církvím. Děsivá noční můra varuje před zkorumpovanou byrokracií, náboženským fanatismem a destruktivním vlivem velkého kapitálu. Geniální hacker Umi Neywitz, který je více doma ve virtuální realitě (Metaverzu) než ve skutečnosti, ztělesňuje vlastnosti, které by skutečná Amerika měla následovat. Svobodu, kreativitu, samostatnost, odvahu, nezávislost.

Stephensonova vize budoucnosti je na jednu stranu podmanivá a plná zajímavých nápadů, zároveň ale stojí na hliněných nohou. Hlavní zápletka zaujme originalitou (i když vyžaduje po čtenáři mimořádnou koncentraci, aby se neztratil v sumérské a židovské mytologii), bohužel příběh je slabý, nesoudržný a utápí se ve zbytečných a dostatečně nerozvinutých dějových odbočkách, které obvykle vyšumí do ztracena (je opravdu nutné věnovat několik stránek federální směrnici o toaletním papíru?). Postavy jsou sice atraktivní, ale postrádají hloubku (čtenář se neubrání pocitu, že dreadatý afro-asijat s japonskými meči představuje autorovo alter-ego, zatímco 15 letá sexy skejťačka z Tádžikistánu je projekcí Stephensonovy erotické fantazie), kterou autor kompenzuje popisem jejich vnějškových atributů, včetně všudypřítomných rasových/národnostních stereotypů a stupňujícím se „drsňáctvím“ (těžko říci, jak moc je to ovlivněno skutečností, že původním záměrem bylo vydat Sníh jako komiks). Jediný charakter obdařený uvěřitelnými lidskými vlastnostmi je pes Fido. Románu by možná pomohlo zkrácení. Jak se blížil konec knihy, byl mi osudy S.O., Umiho nebo strýčka Enza více a více lhostejné.

Ačkoli Sníh moje očekávání ani zdaleka nenaplnil, potenciál k napsaní skvělé knihy Stephenson určitě má. Spisovatelské řemeslo ovládá solidně, erudice mu nechybí, smysl pro humor také nepostrádá. Diamantovému věku dám šanci.

A abych nezapomněl, Talpress si zaslouží pochvalu za skvělý překlad…