Mne soudila noc

Československý spisovatel - 1970

Československý spisovatel (1970)
Československý spisovatel (1958) 144
Československý spisovatel (1957)

Příběh Jana a Alberta, kteří dělali tajně za peníze kyretáže pacientkám, které si nemohly dovolit mít dítě - ať už kvůli bídným poměrům, v jakých žily, nebo proto, že byly nevěrné svým mužům a dítě by bylo jenom důkazem o jejich nevěře. Jenže poslední případ se Janovi naprosto vymknul z rukou, a tak ve chvíli, kdy chtěl s interrupcemi skončit, ublížil někomu, kdo mu byl nejbližší. (Založil/a: marta-b)

marta-b
  23. 3. 2010, 20:58
Příběh byl vypravovaný ich formou z pohledu Jana, a tak působil děj velmi sugestivně. Líbilo se mi hlavně dokonalé propracování charakterů všech postav a také lékařská přesnost, s jakou bylo vše popsané. Autorka byla povoláním doktorka. Zápletka měla nečekané obraty a rychlý spád, kniha udrží čtenáře v napětí od začátku do konce. Hlavní otázkou bylo řešení pro a proti kyretáži z pohledu pacientek, Jana i Alberta, z pohledu jejich přítelkyň i kamaráda, který jim dodával morfium, ale myl si nad celou tou věcí ruce. Autorka dobře vystihla morální cítění svých hlavních hrdinů a odhalila jejich slabiny v napjatých situacích.
cachanell
  25. 9. 2011, 18:27
Já vlastním třetí vydání : Československý spisovatel v Praze z roku 1965 ISBN 22-065-65, brožovaný výtisk - ale velmi zajímavý přebal od Z. Seydla. Jen pro úplnost: v té době stálo toto skvělé dílko 6,-Kč.
Luciiies
  5. 7. 2011, 11:49
v knize je i dobře vidět, co s člověkem dokáže udělat válka a jaká je touha po penězích a uznání v boji s morálkou. V hlavě mi také zůstala myšlenka, zda si Stanka těhotenství vymyslela a nebo jestli se mýlila