Originální název: Zahradní slavnost

ISBN: 978-80-7258-438-3

Národní divadlo (2013) 978-80-7258-438-3 174
Větrné mlýny (2010) 80-7215-088-X 30
Torst (1999)

Hugo Pludek, syn ze středostavovské rodiny, je rodiči vyslán na zahradní slavnost Likvidačního úřadu, pořádanou Zahajovačskou službou, aby se zde setkal s vlivným Františkem Kalabisem. Hugo zde Kalabise nenajde, místo toho se rozvine sled absurdních situací. Všichni funkcionáři Likvidačního úřadu i Zahajovačské služby hovoří degenerovaným, formálním a bezobsažným jazykem, jak se očekává od jejich role v byrokratickém systému. Hugo si rychle osvojí frázi jako univerzální dorozumívací techniku, postupuje na společenském žebříčku a nakonec stane v čele nově ustavené Ústřední komise pro zahajování a likvidování. Důsledkem je ztráta vlastní identity. Když Hugo přijde domů, je natolik změněn, že jej vlastní rodiče nepoznávají. (Založil/a: Barty)

Anael
  20. 5. 2014, 23:37
Pro mě je to tak půl na půl. Na jedné straně chápu, o čem má absurdní drama být a Zahradní slavnost kritéria splňuje, přesto jsem se neubránila otázce, proč to vlastně čtu.
ForFreedom
  5. 3. 2015, 21:42
Je samozřejmě trochu hloupost hodnotit tady drama čistě jen jako literární text a ne nějakou konkrétní inscenaci – řadu situací potom člověk vnímá jinak a takhle mě to prostě spíš nudilo. Jasně, tu frázovitost a všeobecnou vyprázdněnost, s kterou jsme dennodenně konfrontováni až jí nakonec sami podléháme (a ne že by zrovna tohle nemělo v dnešní době svou aktuálnost!), to vystihlo dokonale, ale třeba na takovýho Godota to zkrátka nemělo. I když oni vlastně tyhle hry mají společnou leda tak tu škatulku absurdního dramatu... Zahradní slavnost zůstává více při zemi, nemá metafyzický přesah, absurdita je tady mezilidská, režimní – prostě taková celospolečenská hloupá stádovitost a zautomatizovanost. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že myšlenka je tady silnější než její zpracování, alespoň v té knižní verzi. 3,5/5
Tanmut
  14. 12. 2014, 9:55
Opravdu dlouhou jsem přemýšlel, jaký (jestli vůbec) komentář napsat k tomuto dramatu. Nakonec jsem dospěl k názoru, že tomuto nejlépe porozumí čerstvě zaměstnaní absolventi pedagogických fakult a dvojoborů, kteří prvně uvidí to naše školství z obou stran, čiže ještě se nestali Hugy. Frazeologické a mýty vyučující školy jaksi zformují člověka do stroje na učení (nikoli vzdělávání); jen nejsilnější odolají - a ti pak budou beztak terčem nenávisti ozubených koleček.
Zahradní slavnost by měla být povinná četba. Zřejmý český majstrštyk Babička je dětem a středoškolákům nucen jako povinná četba, ačkoli v dnešní době vyprázdněných vztahů se málokdo dokáže ztotožnit se syžetem a zhýčkán prostoduchou televizní kulturou ani s jazykem a narací. Zahradní slavnost je perfektní ilustrace tohoto procesu, kdy je polovičatý člověk převálcován systémem tak, že ho ani doma nepoznají - kariérismus ad absurdum. Tohle dá dnešním dětem mnohem více pocítit ducha doby. Mladý Havel byl ten vonnegutovský kanárek, který ucítil a varoval. Bohužel se nepodařilo.

Víte, že v Jižní Americe vám stačí, když máte B2 z jazyka, a můžete ho vyučovat. Kdybych nebyl takový odpůrce cestování, mohl bych svůj čas marnit na úplně jiném kontinentu.
Abigor
  19. 3. 2013, 18:19
To je teda blbost... Ale v pohodě blbost, nasmál jsem se. A je to krátký, ale dost nepochopitelný. Já vůbec nevím, jakej byl záměr, asi kritika byrokracie, či co, ale čert to vem, je to krátký a srandovní.
Radka Pařízková
  6. 10. 2016, 19:59
Zahradní slavnost mi přijde naprosto skvěle napsaná a pojatá. U čtení knihy jsem se někdy i dobře pobavila. Je pravda, že jsem viděla nejdřív filmové zpracování, ale i tak jsem si to ráda připomněla četbou knihy.
Kristýna de Brno
  25. 7. 2016, 14:28
Tohle bylo náhodou docela příjemné překvapení! Po všech těch hrůzách, které jsem o Havlově tvorbě slyšela... Ale docela chápu, proč jeho styl spoustě lidem nevyhovuje. Havel je čtenářská výzva, nic nám neservíruje na zlatém podnose, a nutí nás přemýšlet zase trochu jinak. A možná nám i tak trochu nastavuje zrcadlo. A to nemusí být každému po chuti.
Jinak souhlasím s ForFreedom, že hodnotit drama pouze jako surový text nemá moc smysl, nakonec to bez provedení není úplné dílo. Ve kterém divadle to prosím dávají...? :)
katheriin
  1. 3. 2014, 16:10
Jako není to úplně nejprůměrnější hra a jde to číst.
Hra má jednoduchý děj, jehož hlavním tématem je politika. Havel otevřeně píše o lidské přizpůsobivosti, podlézavosti a strachu se vyjádřit.
Závěr je otevřený. Bezcharakterní člověk právě jako Hugo, vždy získá nejvíce, ctností lidé naopak dopadnou špatně.
geofre
  20. 8. 2013, 10:33
Perfektní hra, která stojí za shlédnutí i přečtení. Hra plná absurdit a "zauzlovaných" situací, které by mohly býti reálnými, ač je to skutečně nepravděpodobné. Tato Havlova hra je jedna z mých nejoblíbenějších a jsem rád, že jsem ji mohl nejednou vidět. Příběh člověka, který se tím "správným" způsobem frázování (místy jen papouškováním zaslechnutého) dostane (alespoň v očích okolí) na nejdůležitější a hlavní místo v situaci, která vznikla vlastně jen "informačním šumem" a nesprávnou interpretací.
lukas.kvarda
  22. 3. 2014, 20:17
Četl jsem ji, ale vůbec se mi to nelíbilo, už teď vím, že bych si ji, ani ostatní hry od této osoby nepřečetl. Byla bez děje a bez přitažlivosti, ale i tak jsem však pochopil její myšlenku.