Kožní nádory – typy, příčiny vzniku, léčba a prevence

Kožní nádory – typy, příčiny vzniku, léčba a prevence

Podtitul: Ilustrovaný průvodce pro každého

Originální název: Kožní nádory – typy, příčiny vzniku, léčba a prevence
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2404-4

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2404-4 56

Kožním nádorům je věnována stále větší pozornost nejen vzhledem k vysokému počtu případů, ale také kvůli posunu jejich výskytu do stále mladších věkových kategorií. Za hlavního viníka této situace je v současné době považováno sluneční ultrafialové (UV) záření i UV záření z umělých zdrojů, jako jsou například solária. I když jistě není UV záření jedinou vyvolávající příčinou (významnou roli hraje genetická dispozice, kožní fototyp a mnoho dalších), je UV záření jediným faktorem, který jsme schopni změnou životního stylu ovlivnit a tak zmírnit jeho nepříznivé účinky.

Průběh a případná následná rizika onemocnění jsou proto závislá především na rychlosti stanovení diagnózy, včasném odstranění nádoru a jeho histopatologické variantě. Kožní nádory mají navíc velikou výhodu – všechny by mohly být poznány vždy včas, protože jsou na kůži, na povrchu těla, a jsou tak dobře přístupné i běžnému vyšetření pohledem. Nejdůležitější je si vůbec uvědomit, že některé změny na kůži mohou být prvním projevem kožního nádoru, a po jejich objevení je tedy vždy vhodné navštívit lékaře, který rozhodne o nejlepším léčebném postupu. Platí, že všechny projevy na kůži, u nichž nemůžeme jednoznačně vyloučit kožní nádor, by měly být odstraněny. Kožní nádory, které jsou odstraněny včas, v počínající fázi svého růstu, nemají schopnost ohrozit ani zdraví, ani život pacientů. V brožurce naší přední specialistky na danou problematiku naleznete přehledné informace o příčinách vzniku kožních nádorů, přednádorových stavech, nezhoubných i zhoubných nádorech kůže (melanomech), možnostech jejich diagnostiky a léčby. (Založil/a: Kůstka)

Ivana Krajsová Ivana Krajsová