Katedrála moře
Originální název: La catedral del mar

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0012-9

Argo (2008) 978-80-257-0012-9 533

Katedrála moře je knižní bestseller, který byl přeložen do 30 jazyků. Autorem této knihy je španělský autor Ildefonso Falcones. V tomto historickém románu najdete téma lásky, války, moru, hladomoru, čarodějnictví i antisemitismu a inkvizici. Děj se odehrává ve 14. století ve španělském Katalánsku. (Zdroj: wikipedia.org) (Založil/a: kuthanova)

Ildefonso Falcones Ildefonso Falcones
*??.??.1959

alča87
  4. 6. 2016, 17:17
Přečtení tohoto románu pro mě byl opravdu zážitek, kniha mě vtáhla do děje od první stránky. Španělsko je pro mě srdcová záležitost a Barcelona je krásné město a já ji měla možnost poznat z jiné stránky. Sice je Arnau velký "klaďas", já si ho zamilovala a věřila jsem v něj. Falcones skvěle propojil fiktivní příběh s historickými reáliemi. Já můžu je zatleskat a říct - "to nemá chybu".
achilles
  22. 9. 2013, 13:59
Velice dobře napsaný román. Trochu v něm vidím Pilíře země, trochu Hrabě Monte Christa. Prostě středověk jak má být a navíc ve Španělsku,což bylo pro mě trochu nové. Obdivuji autora, jakým způsobem psal román, závidím mu, to musela být nádherná odměna.
Ailees
  15. 1. 2012, 19:46
Naprosto úžasná kniha! Všechno, co se o ní dá říci, už tu jednou napsáno bylo, ale tak pro shrnutí: čtivá, napínavá, s krásnými popisy Barcelony, s dokonale vystavěným dějem i nepřebernou zásobou nových informací o středověkém Španělsku. Klenot pro každého milovníka historických románů. Jediné neštěstí je, že každou další knihu s podobnou tématikou, kterou budu v budoucnu číst, budu nutně srovnávat s Katedrálou moře - a bojím se, že takové srovnání moc děl neustojí.
calamity-jane
  19. 11. 2016, 9:04
Kniha mne neuvěřitelně vtáhla do děje během několika prvních stránek, a pak jsem se ani chvíli nenudila. Prožívala jsem příběh s hlavním hrdinou i s jeho blízkými, bála se o něj a fandila mu. Většinou poznámky autora/doslov nečtu, tady jsem udělala výjimku a díky tomu jsem zjistila, co se zakládalo na reálných skutečnostech a co byla naprostá fikce.
melilotka
  26. 3. 2015, 20:56
Naprosto skvěle napsaný román, až jsem místy měla pocit, že autor ve středověké Barceloně skutečně žil :-) Vše důležité už tu bylo řečeno v ostatních příspěvcích, s kterými nemůžu než souhlasit.
cachanell
  9. 8. 2015, 23:17
Se všemi kladnými komentáři naprosto souhlasím. Úžasná kniha, skvělý příběh , vypracování děje a historických skutečností. Mohu jen všem doporučit.
Anysek
  7. 3. 2012, 12:42
Dokonalá knížka. Člověk se prostě chytl a už nepustil. :) No prostě, co dodat. Je prostě skvělá, poutavá a zajímavá.
Cracky
  20. 9. 2015, 21:11
Mám rád historické romány a tento z prostředí středověkého Katalánska mě velmi lákal. Autorův styl psaní mě naprosto vtáhl do děje a dané doby. V jeden moment se tam pro mě objevilo jakési hluché místo, ale celkově se mi příběh velmi líbil a vřele ho doporučuji.
Michaela Furiakova
  14. 3. 2016, 21:57
Miluji tuhle knihu! člověk si připadá jakoby v Barceloně byl, jak detailní popisy používá. Úžasný historický román.
xkocour
  12. 11. 2015, 13:38
Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl. Vybarvení středověké Barcelony naprosto dokonalé! Příběh velmi zajímavý a napínavý, spousta zajímavých informací a faktů.
kiris
  30. 9. 2013, 16:02
Pěkně napsaný román středověké Barcelony, nejen o inkvizici, válce, bídě a lásce... Částečně i o katalánské architektuře, okolo které se točí všechen ten děj. Autor dokázal zachytit genius loci i dobu, kterou už nikdo nepamatuje. A když jsem se pak procházela gotickými uličkami Barcelony, opravdu na mě dýchala ta historie, jak byla v románu popsaná.
Lucip
  13. 1. 2012, 13:33
Naprostá dokonalost! Mám ráda historické romány a tohle je naprostý vrchol! Jedna z mála knih u kterých jsem brečela a místama nemohla dýchat. Čtivé, napínavé, snad ani řádek, kde by se člověk nudil. Komu jsem tuto knihu půjčila, byl nadšený. Také jsem ji porovnávala s Pilíři země a nedokážu říct, která je lepší, řekla bych, že každá má něco. Možná ale, protože jsem tuto četla dřív, ve mě zanechala o trošku silnější dojem. Opravdu doporučuji každému a hlavně těm, co mají rádi historické romány.
Veru
  25. 2. 2011, 9:49
okouzlující příběh, rychle plynoucí děj, nepamatuju si, že bych narazila na pasáž, kde bych se nudila. Občas jsem nad některými praktikami a právními zvyklostmi kroutila hlavou, ale asi to tak tenkrát opravdu bylo.
Ale jinak jednoduše....je to příběh o tom, co se životem muže dokáže udělat žena :)(a je jedno, v jaké se to odehrává době)
Koule
  28. 7. 2010, 8:54
Krásný a čtivě napsaný historický román. Zvláště doporučuji liedm, kteří mají vztah k Barcelóně, nebo se do katalánské metropole chystají. Je krásné se procházet ulicemi, které znáte z téhle skvělé knihy.
Cardinal
  26. 7. 2010, 22:23
Patří k mým nejoblíbenějším knihám. Má výborně vystavěný děj, během kterého čtenář společně s hlavním hrdinou prochází různými společenskými vrstvami španělského středověku a to od venkovanů, měšťanů přes duchovní až po smetánku tehdejší společnosti. Kdo navštívil Barcelonu, určitě ocení detailní popis Barcelony čtrnáctého století. Kdo ji nenavštívil, po přečtení této knihy tak musí učinit. Falcones, jakožto barcelonský právník, v této knize také popisuje systematiku středověkého španělského práva, což určitě nadchne každého právníka i milovníka práva.
Nevím, zda-li se dá tato kniha srovnávat s Follettovými Pilíři země, protože každá kniha je strukturována trochu jinak a jejich děj se také odehrává jinde a jindy. Pokud bych měl učinit toto srovnání, pak bych dal přednost této knize. V Pilířích se často setkáme s dlouhými popisnými úseky, ve kterých se nic podstatného neděje, zatímco Katedrála je od první stránky nabitá napětím, které čtenáři nedovolí jinak, než přečíst ji jedním dechem.
Hodnotím pěti hvězdami a domnívám se, že žádný milovník historických románů by si tuto knihu neměl nechat ujít.
jasta
  29. 5. 2010, 0:31
Čekala jsem něco podobného jako Pilíře země a teď po přečtení srovnávám. Přesto, že je to velmi čtivý a zajímavý historický román a dávám plné hodnocení, musím uznat, že Follett je ještě o něco lepší.