Můj muž král Karel IV.

ISBN: 978-80-249-3035-0

Euromedia Group (2016) 978-80-249-3035-0 216
Ikar (2010) 80-249-0648-1 216
Ikar (2006)

Fiktivní deník mladičké královny Anny Svídnické zachycuje dramatické události jara roku 1355, které provázely Karlovu římskou císařskou korunovaci. Současně s Karlem byla korunována římskou císařovnou i jeho choť Anna. Bylo jí teprve šestnáct let. Deníkové zápisky mladé české královny jakoby den po dni zaznamenávají vývoj vztahu šestnáctileté dívky k muži téměř o třiadvacet let staršímu, českému králi Karlovi. Anna Svídnická byla krásná a inteligentní mladá žena. Karel záhy poznal, že v ní našel ideální partnerku, a nebylo divu, že se do ní hluboce zamiloval. Pro jejich vztah bylo právě jaro roku 1355 klíčovým obdobím. Mělo přinést odpověď na otázku, může-li se čirá povinnost, před niž byla Anna zpočátku postavena, proměnit v obdiv a lásku. Bylo to právě tohle jaro, které mělo způsobit ten zázrak. O tom, jak k tomu došlo, vypráví náš příběh. Třebaže autor přísně dodržuje historický sled dějů a dbá i na autentičnost "jednajících postav", nejde o historický román, na jaký jsme dosud byli zvyklí. Je to nikoliv snad postmoderní, ale vpravdě moderní literární přístup k historické látce, který vědomě boří mantinely mezi minulostí a přítomností. I když účastníci tohoto příběhu žili šest set padesát let před námi, záměrem autora bylo, aby se jejich dávný příběh četl jako příběh povýtce současný. (Založil/a: kuthanova)

Ivana Sobotková
  30. 9. 2016, 18:33
Kniha se mi líbila,i když ze začátku mi to nešlo nějak se začíst:) Je zde krásně vykresleno rozpor v Anně Svídnické,jakožto na jednu stranu dospívající dívce a na straně druhé,kdy se provdala za krále Karla IV,a tudíž se měla stát panovnicí.Děj se odehrává v sešitovém deníku,který si sama královna psala při cestě za Karlem do Itálie,kde měli být oba korunování jak víme na císaře a na císařovnu,její cestu přes Alpy,a na úskalí,která je potkala v Itálii