Originální název: Stříbrný vítr

Knižní klub (1997) 80-7176-581-3 284
Československý spisovatel (1985) 22-002-85 336
Československý spisovatel (1976)
Grosman a Svoboda (1910)

Román o mládí a dospívání, autobiografické prvky, impresionistické, líčení citové atmosféry, hlavní hrdina Jeník Ratkin se vzpírá tyranskému otci, nerozumí světu dospělých, získává první milostné zkušenosti, zamiluje se do Aničky Karasové – zklamání, Jeník přes veškeré konflikty mládí poznává smysl života, je připraven s ním čestně zápasit a dokázat svůj přerod v muže. Vyjádření citů mladé generace (zfilmován Václavem Krškou 1954), tento román je velmi ovlivněn impresionismem.

zdroj: wikipedia.org (Založil/a: marta-b)

nevermore
  10. 12. 2014, 22:30
A co že je to ten stříbrný vítr? Takové poselství nějaké krásné, slibování mámivé odněkud zdaleka... ne říci se to nedá. Já už stříbrný vítr neslyším.
Ghoulman
  9. 10. 2016, 10:59
Na prózu příliš rozmělněné, na poezii málo lyrické. Několik silných momentů však přesto zachraňuje knihu od spadnutí do kategorie takzvaných „nemastných-neslaných“ románů, které člověk lehko přečte a které jsou ještě lehčeji odváty (kdo ví jakým větrem) do krajin zapomnění.
ForFreedom
  22. 2. 2011, 12:52
Jedna z nejlepších impresionistikých próz všech dob. Mladý člověk a všechny jeho nepokoje, lásky, bolesti a touhy v pozadí s dokreslující přírodou - co na tom, že od vydání uplynulo skoro 100 let? Něžné, chlácholivé, skutečné.
Rames
  8. 2. 2015, 20:03
Číst něco takového je možné jen z povinnosti, dost pochybuju že by to mohlo oslovit dnešní mladé lidi/ muže/, protože hlavně pro ně je tato poetická kniha určena. Postrádá vše co by mohlo, nedej bože, zaujmout čtenáře. Autor je tolik zahleděn do vnitřního světa svého hrdiny že opomněl dát svému dílu jakýkoli smysl.
marta-b
  27. 4. 2011, 13:16
Podle mě nejlepší kniha z tvorby Fráni Šrámka. Jednou jsem někde četla že "číst Stříbrný vítr v 17ti letech je vysvobození" a pod to bych se klidně mohla podepsat. Naprostý souhlas. A dá se to číst i později, ale asi to už nikdy nezapůsobí jako v době, kdy je člověku -náct.
nef7
  16. 3. 2011, 0:18
Popravdě, jsem zaražena tak nízkým hodnocením knihy, podle mě se jedná o počin se silnou atmosférou a krásnou poetikou. Úžasná práce s jazykem a... prostě klasika, kterou by měl přečíst každý Čech.Šrámek je Pan spisovatel.
Iwíček
  19. 11. 2015, 12:43
Pěkná knížka s velice zajímavým lyrickým dějem a spoustou metafor. Více jsem napsala zde : http://iwikovaknihovna.blogspot.cz/2015/11/ve-znameni-touhy.html
Áňa Váňa
  19. 10. 2012, 18:51
Tak tedy nevím, mně 17 je a nebylo to pro mě vysvobození jako spíš utrpení. Možná na tom má podíl i to, že jsem to musela přečíst rychle do školy. Začátek se mi líbil - sebevražda strýce, tyranský otec. A i ukončené to bylo moc hezky. Ve zbytku jsem se však ztrácela. Bez filmu by mi mnohé věci ani nedošly. Impresionismus asi nebude zrovna můj šálek kávy. Škoda, myslela jsem, že budu mít Šrámka ráda.