Černé světlo

Černé světlo Originální název: Černé světlo

Československý spisovatel - 1976

Československý spisovatel (1976) 190
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1961)
Nakladatelství Lidové noviny (1940)

Psychologický román o tom, jaký může mít vliv na výchovu syna jeho příliš úzkostná matka, která za něj vždy všechny problémy urovnala a zametala mu cestičku. Hlavní postava, Karel, prožívá rozporuplné pocity strachu z moci a zároveň touží velkou moc mít a ovládat svoje okolí. (Založil/a: marta-b)

nevermore
  12. 2. 2013, 10:28
O čem tady kolega níže mluví, nechápu. Jaký, probůh, happy end? Četl jste vůbec Černé světlo? Vždyť ta kniha nedopadne dobře snad vůbec pro nikoho. Whatever... Jinak za mě opravdu působivé dílo. Mám rád negativní až cynické hlavní hrdiny. Sejně tak popisů prostředí takového tónu se mi v knize dostalo bezpočet. Ač si o Řezáčovi jinak myslím své, tento román se mi zkrátka líbil velmi. Zejména pasáž, kdy hlavní pletichář nalíčí past na pobožnou tetu a účetního nebo část s vylíčením koncertu - geniálně napsané. "Jak bude mladý virtuos přijat tím netykavčitým pražským obecenstvem, jemuž pro jistotu spílá už raději předem.... Několik lidí tu a tam zatleská. Není v tom nepřátelství nebo lhostejnost, jen trochu upjatosti kolektiva, které chce proklamovat svou vzácnost a oznámit napřed, že na ně si jen tak někdo s něčím nepřijde!" :)
ForFreedom
  27. 2. 2014, 20:38
Kvalitní psychologický román, ironický nadhled hrdiny je prostě bravurní. Řezáč se ovšem za každou cenu pokouší Karlův příběh vtěsnat do motivu s potkanem: ve výsledku to snad působí až poněkud uměle – vše v životě Karla totiž dostává v tomto „krysím prizmatu“ stejný nádech a vyznění, v jádru tytéž situace se neustále opakují, pouze v jiném prostředí a s odlišnými jmény – vše je jím úzce sešněrováno a uhlazeno. Žádná hluboká sonda do společnosti, spíš monografie, komorní zamyšlení nad nízkostí a zlem v člověku - jež navíc vzniklo v době nejpříhodnější. 4/5
Pend
  15. 3. 2013, 6:40
Velice dobře napsaná kniha. Ovšem hlavního hrdinu jsem od začátku nemusel. Choval se jako nejhorší spratek. Několik scén bylo ovšem geniálně vymyšlených.
Pozn. V knížce byly připsány poznámky od předcházejícího čtenáře a jedna byla dosti trefná - furt to samý. Náhodná souhra okolností a všechno jde jak po másle...
gelu
  16. 8. 2012, 17:15
Určitý vztah k této knize mám, protože jsem z ní maturoval. Nicméně psychologie postav už jsem viděl jinde výrazně lepší a celkovému vyznění knihy strašně ale opravdu strašně moc ubližuje kýčovitý happy end.
Dišperanda
  10. 9. 2014, 22:00
Perfektně psychologicky rozebrané. U této knihy to bylo poprvé, kdy jsem si přála, aby záporná postava vyhrála nad všemi ostatními. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.