Domovina

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Fantom Print - 2007
ISBN: 978-80-86354-97-2

Fantom Print (2007) 978-80-86354-97-2 255

Dlouho očekávaná prvá kniha z trilogie, která časově i dějově předchází Planině ledového větru.
Postavení je paradoxem světu mého lidu, poutem moci v hladu po moci. Získává se zradou a vybízí ke zradě těch, kdo ji získali. Nejmocnější postavy v Menzoberranzanu se celý život ohlížejí přes rameno a chrání si záda. Ale smrt obvykle přichází zepředu… (Založil/a: Cibulka)

PeťkaW.
  20. 10. 2013, 9:54
Hodně zvláštní počin. Děj není nijak převratný. Vlastně se v celé knize neděje nic extra zajímavého. Žádný epický příběh plný putování, žádný boj "dobré" strany proti "zlé, který vyvrcholí v zuřivé závěrečné bitvě, jež má rozhodnout o osudu světa... A i přesto se Temný elf výborně čte a dokáže zatáhnout do děje. První stránky jsou trochu matoucí kvůli velkému množství krkolomných jmen, ale čtenář se po chvíli zorientuje. Užívala jsem si nový pohled na svět temných elfů, jejich složitou hierarchii, zvyky a systém. Celý svět byl výborně promyšlený a propracovaný a to posouvá celý příběh o stupínek výš. Těším se na další díly.
Ciba
  24. 6. 2015, 9:38
Úplně první setkání s Drizztem jsem zhltnul za dva dny takřka bez přerušení. Salvatore mě hned napoprvé uchvátil líbivým hrdinou, barvitým světem Temných říší a neuvěřitelnou čtivostí a spádem příběhu. Jeho kniha tak pro mě má všechny tři faktory zaručující dobré čtivo a doporučil bych ji těm, co nechtějí brouzdat v hlubších úvahách, ale vystačí si s vířením scimitarů a několika morálními dilematy nepochopeného drowa. V jistých pasážích, kdy Drizzt měnil svůj zmatek v odhodlání a stal se legendární výjimkou potvrzující pravidlo, jsem se dokonce cítil jako bych všemu přihlížel na vlastní oči, což jen tak některý autor nedokáže. Jednu hvězdu však musím ubrat za otřesný překlad (12 vět v jednom odstavci začínajících slovem Drizzt nebo občasné šachování se slovosledem je velmi otravné) a také abych měl prostor na manévrování u dalších dobrodružství tohoto netradičního temného elfa. Mé pozornosti totiž druhé pokračování dlouho unikat nebude.
nečik
  26. 8. 2011, 11:46
Originální příběh, postavy a prostředí ve kterém žijí jsou opravdu brilantně sladěny v kompaktní celek, který se velmi svižně čte.
Autor nás zavede hluboko pod zemský povrch do Temných říších, kde žije mnoho tvorů, kteří v tomto tmavém a drsném prostředí musí přežít jak nejlépe dovedou. Mimo jiné zde žijí temní elfové - drowové, dávní bratranci elfů z povrchu.
Aratar
  5. 2. 2015, 17:27
S postavou Drizzta jsem se poprvé seznámila ve hře Baldur´s Gate, která je dodnes mojí srdeční záležitostí. Na knížku, která by mi prozradila víc o jeho minulosti, jsem se tedy docela těšila. Bohužel ale musím konstatovat, že moje očekávání bylo zřejmě příliš veliké. Domovina je totiž klasickou hrdinskou fantasy s černobílým viděním a archetypy hlavních postav, v níž vás nic nepřekvapí a rozuzlení hlavní zápletky vám dojde již po padesáti stranách. Autor sice ve svém žánru odvedl svou práci dobře, ale žádnou přidanou hodnotu jsem nenašla. Možná se mi knížka jen netrefila do nálady, nevím.
Niaro
  5. 5. 2012, 17:11
Tato kniha byla mým prvním setkáním s autorem. Zvolil jsem ji schválně, protože jak jsem pochopil děj by měl předcházet příběhu autorovi slavné "ságy". Neměl jsem tedy nijak velká očekávání, avšak kniha mě celkem překvapila svou "čtivostí" a vcelku promyšleným prostředím a charakterem chování zvráceného lidu Menzoberranzanu. Závěrem však musím podotknout, že asi ne každý čtenář tuto knihu ocení, ale vyznavač fantasy žánru si určitě přijde na své.
Pindule
  7. 4. 2013, 13:23
Kdo jsou dobří a kdo jsou zvrhlí? Pozemští elfové, kteří své bratry s temnou kůži zahnali pod zem? Ještě že tu máme pavoučí královnu Lhoth :) Vřele doporučuji :)
Loxias
  10. 4. 2015, 9:09
Pro me spis jednodussi fanstasy spadajici do prumeru. Zaujal me pokus o popis spolecnosti postaveny na uplne jinych hodnotach, nez jsme zvykli, ktery mi pripomnel sagu Imperium od Feista. Zde se ale bohuzel neslo tak moc do hloubky a meziklanove intriky dostali velmi malo prostoru. I tak ale verim, ze Drizzt ma potencial a od dalsich dilu si slibuji jeho plne vyuziti. Prijemne bylo nenasilne zakomponovani kouzel z forgotten realms, kdy se mi nostalgicky vracely vzpominky na dlouhe hodiny stravene u serie Baldurs gate
teddy
  12. 12. 2013, 20:09
Myslím si, že u této knihy a dalšího dílu autor dosáhl svého vrcholu. Díky absenci jediné "dobré" frakce je to originální. Kultura drowů je zde přinejmenším zajímavá.
piko
  21. 12. 2011, 7:58
Tahle knížka mě příjemně překvapila, protože sem ji začal číst jen kvůli tomu že si Drizzta pamatuju z Baldurs Gate a neměl moc očekávání. Ale hned od začátku mě příběh začal bavit a já si užíval dobrodružství. Hurá na další díl.
tur
  16. 2. 2013, 0:04
Spolu s druhým dílem série o Drizztovi - nejlepší, zároveň nejtemnější, pro mne nejvíce přitažlivé...ostatní díly (všechny nečteny) hmmm, no prostě scházejí zde Temné říše