Zničení člověka

Originální název: The Abolition of Man

Karmelitánské nakladatelství - 1998
ISBN: 80-7192-360-5

Karmelitánské nakladatelství (1998) 80-7192-360-5 62

Tak jako se například tělesa řídí zákonem zemské přitažlivosti, má svůj zákon i tvor jménem člověk. Staří myslitelé nazývali tento zákon, který byl znám v různých civilizacích a různých dobách, "zákonem (lidské) přirozenosti". Porovnáme-li mravní naučení starých Egypťanů, Babyloňanů, Číňanů, Řeků či Římanů, zjistíme mezi nimi zásadní shodu a možná nás překvapí, že se podobají i mravním naučením našim. Autor této pozoruhodné studie upozorňuje na to, že zpochybnění těchto společně sdílených hodnot či snaha nahradit je "lepšími" či "rozumnějšími" nutně vyústí ve zničení toho, co je nám jako lidským bytostem vlastní. (Založil/a: alča87)

Myrddin33
  13. 8. 2014, 19:55
Kde jen začít. Svým hodnocením si nejsem tak úplně jist, možná je to na pomezí 2-3 hvězdiček. Nejprve jsem s Lewisem celkem souhlasil, první dvě části by se dali s určitými výhradami přijmout. Ale ve třetí části mi absolutně poničil veškerou koncepci a celou jeho myšlenku strhl do propasti. Nemohu souhlasit, že náboženství a věda nemohou v člověku koexistovat a přesto být vzájemně v symbióze a nenapadat se. To, že ve věrouce je něco špatně neznamená, že je špatná víra celá. To, že věda jde do hloubky a může upozornit na omyly víry, neznamená, že věda je proti víře. Nechci se pouštět do hloubky, jelikož by to bylo na dlouho, ale s tímto Lewisovým postojem nelze souhlasit. Dále píše, že nechce být považován za někoho "proti pokroku", ale jak jinak interpretovat jeho závěry? Dlouho jsem přemýšlel, zda mám chybnou interpretaci jeho slov, ale pořád ji nemohu vymyslet, aby to nestavělo Lewise do světla, do kterého nechtěl.
Vadí mi i nějaké faktické nesrovnalosti jako například jeho srovnání, že věda a magie se vyvinuly ve stejnou dobu (17. nebo 18. století, nepamatuji si přesně, kdy tam psal) jako dvojčata a magie zanikla. To je holý nesmysl, protože magie se vyvinula ve starověké Mezopotámii, kdežto věda se vyvinula o nespočetně mnoho let později.
Shrnuto, podtrženo. Esej má v sobě zajímavý potenciál. To společné "tao", které je ve všech náboženských systémech je zjevné a určitě by byla zajímavá esej na toto téma. Ale to, jak je celkově studie zpracována ve mě probouzí negativní názor a tudíž i špatné hodnocení.