Originální název: Její pastorkyňa

Československý spisovatel - 1978
ISBN: 978-80-86216-89-8

Československý spisovatel (1978) 978-80-86216-89-8 63

Dramatický příběh Jenůfky a dvou nevlastních bratří Števa a Lacy a tragické smrti nenarozeného dítěte, patřící k vrcholům českého realistického dramatu. posloužil jako předloha světově uznávané stejnojmenné Janáčkovy opery. (Založil/a: marta-b)

Gabriela Preissová Gabriela Preissová
*23.03.1862 - †27.03.1946

nevermore
  9. 1. 2015, 21:02
Gazdina roba byla přijata, ale Její pastorkyňa byla moc drastická pro soudobé obyvatelstvo. Vadila "amorálnost a nevkus". Gabča už poté skorem nechtěla dělát žádnou velkou divadelní kulturu. Naštěstí se líbila Leošovi a ten ji znova vyvrhl na ten nevděčný lid. Pak byly Dušičky (znáte tu Janáčkovu Putující? - skvělá, atonální) konečně v peří.
CarolineS
  11. 4. 2013, 17:24
Jedno z nejlepších, přesněji nejsilnějších dramat, jaké jsem dosud četla. Efektní je i nářečí, kterým je napsáno. Začátek se sice docela táhl a bylo to na můj vkus trochu přeslazené, ale konec byl tak napínavý, že jsem ho musela dočíst během písemky z biologie:D
Taky mě u čtení napadlo, že holky jsou pořád stejné, dívají se radši po pěkném zloduchovi a hodného, upřímně je milujícího člověka si sotva všimnou...
borntolive
  23. 2. 2012, 15:59
Více takových Laců v dnešní době! Tato hra má, i po těch letech, stále co říci. A možná PRÁVĚ dnes. Zodpovědnost a láska, která dokáže nést oběť kontra lehkomyslnost a stále více překrucovaný význam svobody - toť aktuální, bohužel prý konzervativní a trapná témata...
Preambule
  2. 9. 2015, 12:22
Drama mnoha tváří, zločinu a trestu, odpovědnosti za druhé, sebe sama a tak dále.
Příběh je Preisovou nastolen a otevřen proti dobovým konvencím, bez sudeb, opovržení či naopak úzkoprsé účasti a patetické lítosti nad hlavní hrdinkou. Jenůfka to má těžké, ovšem sama si to uvědomuje, nese za sebe plnou zodpovědnost a jen činy její pěstounky se jí snaží dostat zpět k prestiži, na světlo světa vesnice spoutané konvencemi 19. století.
Nebojte se realismu, toto dílo je rozhodně stravitelné i pro čtenáře klasiky - začátečníky.
jana80
  19. 1. 2012, 20:36
Její pastorkyňi jsem četla kvůli povinné četbě k maturitě. Ikdyž jsem ji četla spíše z povinnosti tak se mi nakonec velmi líbila. Ukazuje tehdejší společenské smýšlení. Určitě doporučuji.
alpinka
  29. 6. 2016, 20:55
Viděla jsem nejdřív operu, už je to pár let (musím říct, že ztvárnění Jenůfy mě nadchlo ještě víc, než Kostelnička v podání skvělé Evy Urbanové), a až teď jsem se teprve dala do čtení. Pořád se ale nemůžu oprostit od dojmu, který ve mě představení zanechalo. Hudba má úžasnou moc dokreslit atmosféru a Janáček tohle dílo ještě vylepšil. Proto je pro mě těžké hodnotit samotnou předlohu.
bobe.hop
  19. 9. 2013, 22:00
Její pastorkyňa dle mého názoru patří mezi poklady české literatury. I když se jedná o silně emotivní dílo, autorka si drží nadhled, řekněme až redaktorského formátu. Žádná snaha o sudbu nad postavami a jejich počiny, nebo vnucování citové vazby vůči čtenáři. Tento způsob záměrného nedefinování duality do formy dobra a zla je skutečně neobvyklý. Kniha úderně vystihuje chyby, které potkávají odjakživa každou generaci, ať už se ta starší snaží tu nynější jakkoliv ochránit. Krásnému slohu a kouzelnému nářečí kontrastuje silný a ponurý příběh v konzervativní a upjaté společnosti, která není nijak idylická jak pro ženu, tak pro situace, do kterých ji může strhnout voda života. Strhující příběh, silná hlavní postava, dojemné, pobuřující ........ nenechte se odradit zatuchlým zápachem babiččiny knihovny, a vzhůru do čtení! Pro milovníky klasické hudby doporučuji Janáčkovo zpracování (i když trochu okleštěný příběh, neskutečný nářez).