Originální název: Kříž u potoka
Poprvé vydáno celosvětově: 1868

Carpe Diem - 2016
ISBN: 978-80-7487-173-3
Vyšlo jako e-kniha

Carpe Diem (2016) 978-80-7487-173-3 176 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Carpe Diem (2016) 978-80-7487-172-6 176 Vyšlo jako e-kniha. e-book (pdf)
Carpe Diem (2016) 978-80-7487-174-0 176 Vyšlo jako e-kniha. e-book (mobi)
Tribun EU (2009) 978-80-7399-575-1 217
Československý spisovatel (1982)
Československý spisovatel (1972) 22-055-72 275
Ottovo nakladatelství (1899)

Vesnický román z Podještědí, jehož dramatickou inspiraci tvoří místní pověst o bratrovraždě a rodovém prokletí, přecházejícím z pokolení na pokolení.
Ušlechtilým rozhodnutím provdat se do neštěstím stíhané rodiny a postavit se tak nepříznivému osudu, uskutečňuje mladá vesnická dívka svou touhu dát svému životu hlubší smysl. Dokáže tato prostá, ale morálně silná žena odpustit manželovi jeho nevěru i hrubost a za těžkých životních okolností stát pevně při něm? (Založil/a: kwandar)

nevermore
  15. 12. 2013, 18:14
Pohádka pro dospělé. Ale bohužel to pohádka nemá být a tak nemohu jít s hodnocením výše. Jak já ty typizované, černobílé (ať už kladné nebo záporné) ale hlavně nereálné!! postavy nemám rád. V Kříži u Potoka mi navíc chybělo napětí, není vůbec těžké dovtípit se, jak se příběh bude dále vyvíjet, neřku-li jak skončí. Dočetl jsem opravdu jen z úcty k českému folklóru, ale takovýto vesnický román bych tam neskromně nezařadil. Vedle Raise, za Máchou... ... ?
Anett
  30. 9. 2012, 4:40
Mám tuhle knížku docela ráda a neměla bych problém si ji znovu přečíst. Dostala jsem se k ní díky povinné četbě a jsem za to celkem ráda a určitě si od Karolíny Světlé ještě nějaké další dílo přečtu :)
Luci-ye
  9. 7. 2011, 18:54
Tento román máme zařazen v povinné četbě. Já za sebe musím napsat, že jsem to dost prožívala, strhlo mě to. Ten začátek, kdy je vdova sama v mlejně - nic moc, ale jakmile přišla Evička, začalo mě to strašně bavit. Bylo mi pak líto Ambrože, jak ho Eva odmítla, u toho jsem ani nedejchala. Opravdu krásná knížka, ale spíš pro dívky, než kluky. Spolužáci ze třídy na to hrozně nadávali, ale já nemám námitek. Krásný jazyk, děj...
Cheny
  4. 2. 2014, 11:14
Román, který může i dnes soupeřit s moderní literaturou zaměřenou spíše na ženské publikum. Chvílemi se sice děj vleče, ale v některých pasážích (musím přiznat) umí strhnout. Kdo nebude odpuzen starou formou jazyka, tak si určitě užije (pokud nosí sukni).
moniii_ch
  29. 7. 2012, 18:12
Do knihy se mi vůbec nechtělo, četla jsem ji k maturitě a odpuzoval mě název, autorka a snad úplně všechno. Ale jakmile jsem se do ní pustila, nemohla jsem se odtrhnout! Od začátku je příběh tajemný a nesmírně napínavý - skvělá kniha!
Monsoon
  6. 11. 2012, 12:27
Nejdříve jsem se zarazila, když jsem viděla, jakým jazykem je kniha napsána. Hledala jsem, jestli není nějaké vydání 'přeložené´ do současné češtiny. Teď musím nad svou obavou kroutit hlavou, jelikož právě jazyk dělá příběh tak zajímavým, tajuplným a romantickým. Po pár stránkách už mi nedělal sebemenší problém. Při čtení si uvědomíte, že svět se za těch 150 let z hlediska povah, chování a citů lidí mnoho nezměnil. Kdo chce, najde si si mnoho témat k zamyšlení o smyslu života a pravých hodnotách. Krásná knížka, která stojí za přečtení.
Lenijka
  2. 8. 2011, 19:07
Tajemný, přesto silný děj. Postava Evičky je opravdu obdivuhodná, ale klasická v dílech Karoliny Světlé, která často píše o silných ženách, které musí překonat těžké překážky, aby byly šťastné. V tomhle případě jde o rodovou kletbu,která má něco do sebe.
Dawosek
  2. 8. 2012, 14:25
Nikdy se mi ještě nestalo, že bych knihu nedočetl dokonce.
Bohužel i když jsem na tuhle knihu slyšel tolik kladných ohlasů, tak jsem knihu musel asi po přečtení 60 stránky odložit.
Obdiv vše co ji přečetli celou!
JIRKA Z HRADCE
  30. 3. 2011, 17:18
Krásný,tajemný i smutný příběh na pozadí skutečných a malebných krajin.Velmi čtivé,ostatně jako většina děl a dílek od Karolíny Světlé.Po přečtení této knihy a Vesnického románu,Frantiny,Skaláka atd.jsme si museli udělat výlet do Podještědí-kraje Kar.Světlé....nádhera!