Proč bychom se nepotili

Proč bychom se nepotili Originální název: Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách

Olympia - 2007
ISBN: 978-80-7376-028-1

Olympia (2007) 978-80-7376-028-1 180
Olympia (1997)
Olympia (1984)

Druhý díl vodácko-horácké trilogie nám znovu umožní prožít nevšední příběhy čtenářům již známé party kamarádů - Bonga, Kenyho, Sumce, Lucie a dalších, tentokrát na horách.

Kultovní série příběhu a vyprávění o "horácích", o jejich nadšení pro zdolávání tatranských štítů, o nepříjemnostech s pracovníky Horské služby, o na zážitky bohatém cestovaní vlakem na Slovensko a další a další místy až nadčasové příběhy lidí, jež pojí touha po přírodě a sounáležitost s partou.. (Založil/a: vandrak)

psychoklara
  16. 2. 2014, 11:08
Další ze série Šmídových knih pobaví stejně jako ta předchozí, i když se mění prostředí. Vyprávění o horácích je plné praktických hlášek, které lze využít kdykoliv, ať už lezete na Kilimandžáro nebo zdoláváte významnou dominantu Prahy-východ zvanou Kuchyňka s nadmořskou výškou 242 m.

Moje oblíbená hláška při diskuzi o outdoorovém oblečení:
"Horák volí na svetru barvy střídmé, aby splýval s chrámem přírody a aby ho v případě potřeby nenašli. Horolezec naproti tomu volí barvy nápadné, aby ho v případě potřeby našli. Ženy a dívky se z toho pravidla opět vymykají: chtějí být viděny a nalézány za všech okolností. Názory horaček na barevnost svetrů jsou proto výlučně horolezecké."

nebo (většinou při zápolení s vlastními svršky)

"Horák nikdy nenese svou výstroj pasivně."

a také s oblibou v úzkých průrvách mezi skalami:

"V takových případech se lidé nechávají vyhnít."

Jednu věc však musím všem knihám z této trilogie vytknout - jsou krátké. Možná však má tato skutečnost své opodstatnění. Možná by čtenáři při dalším náporu praskla bránice a obvinil by autora z nemožnosti prožít krásy horáckého života na vlastní kůži. Ne, to si pan Šmíd přece nemohl vzít na svědomí.
Lúthien Celebrindal
  10. 7. 2013, 15:00
Neskutečně vtipná knížka, která je mému srdci bližší než první díl snad proto, že s rodinou často chodíme po horách a "horáky" rádi citujeme :-)
kachnickaz
  14. 9. 2013, 12:36
Některé příběhy nebo popisy "Horáků" mě celkem i bavily, dokonce jsem poznávala i místa, kde jsem i já byla jako "horák", ale myslím, že knížka mohla být napsána trošku živěji ... poutavěji. Velmi oceňuji kabelkovou velikost knížky :-D