Dějiny evropské integrace I.

Dějiny evropské integrace I. Originální název: Dějiny evropské integrace I.
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Triton - 2006
ISBN: 80-7254-731-3

Triton (2006) 80-7254-731-3 160

Integrace našeho kontinentu, probíhající déle než padesát let, je velmi dynamický proces, který má značný vliv na svět, jenž nás obklopuje. Přejeme si žít v Evropě ovládané duchem nadnárodní spolupráce, anebo klademe důraz na osvědčené hodnoty samostatné národní a státní existence? Jsme-li stoupenci sjednocené Evropy, jakou podobu by měla mít? Odpovědi na tyto otázky hledáme podobně, jako je hledaly minulé generace obyvatel našeho kontinentu. Dobové souvislosti se ovšem mění. Zatímco na počátku 50. let se Evropané takto ptali v atmosféře stupňující se studené války, dnes máme co do činění s rostoucí hrozbou terorismu; kromě toho se musíme vyrovnávat s výzvami, jež přináší pokračující proces globalizace. Kvalifikovaná odpověď na otázky zásadního významu vyžaduje od každého poctivou rozvahu, založenou na dostatku odpovídajících informací, které však vždycky nejsou k dispozici. Z tohoto důvodu se autoři snažili poskytnout co nejširší čtenářské veřejnosti základní přehled o dosavadním postupu evropské integrace. Po krátké rekapitulaci „prenatální fáze“ vývoje integračního procesu se soustředili na jeho vývoj po druhé světové válce, kdy rychle akceleroval. Na otázky vyplývající z textu nenabízejí autoritativní odpověď; šlo jim zejména o to poskytnout pomoc při hledání důležitých informací a při formulování vlastního stanoviska. Z časového hlediska je tento svazek Dějin evropské integrace doveden do počátku 60. let, kdy úspěšně skončila první fáze výše zmíněného procesu. (Založil/a: Kůstka)